Meri tõmbab meid taas

Meri tõmbab meid taas

 

Meri kutsub meid, võtame nüüd looduse rüpes aja maha ja ajame natuke juttu. Kui muidu ei ole aega üleaedsetega jutustada, siis sel õhtul on see võimalus. Ka koos lõkkeõhtut ette valmistades ja lõkke ääres teisi tulesid kiigates tekib hea külg külje kõrval olemise tunne, mida me tegelikult üsna palju vajame. Ehk on lihtsalt ka paras aeg sugulased ja kauged sõbradki üles otsida, et nendega mere ääres lõkke juures istudes juttu rääkida. Tõsiseid, asjalikke ja vajalikke jutte.

Lennart Meri kirjeldab oma raamatus “Hõbevalge” esimese inimese jõudmist metsade keskelt Läänemere äärde ja tõdeb, et sellest ajast peale kanname me endas mere märke. Kirjeldatud inimese viis tuhat aastat tagasi läbi elatud tugev emotsioon on meis siiani alles. Tegelikult me ei ole seda tunnet unustanud, nii kui meil mere äärde asja või merega tegemist, tuleb see emotsioon taas esile.

Mõnel vähem, mõnel rohkem, aga ikkagi. Ega selles lõkete põletamises ju midagi eriliselt uut ole, kaasaegne iidetulede süütamise traditsiooni, millega seotud õhtut nimetatakse 1992. aastast saadik muinastulede ööks, võiks nimetada ju lihtsalt suvelõpu jaanituleks. Aga ei. Kes eelmisel aastal sel õhtul mere ääres käis, mil üritus Eestis esmakordselt laiema haardega oli, see teab ja on kogenud – seda tuledesäras rannajoont ja tähistaevast, maad ja sel õhtul kohatud inimesi ei unusta pikka aega.

Ka on muinastulede öö kutsetoimkonnale (www.muinastuled.ee) öeldud, et üritus on vaba igasugusest taagast, ükskõik mis see ka ei ole. Kes ei ole veel üritusest osa võtnud, tulge veenduge selles ise. Et mingi tõmme veekogu poole, mis meie esivanemate jaoks oli eluliselt oluline, meis vahel avaldub, tõestab eelmisel aastal muinastulede ööl toimunu.

Üle Eesti teatas meile 285 seltskonda, et süütavad lõkke, iidetulesid süüdati kokku üle tuhande, lisaks tuhanded küünlad ja tõrvikud. Ilmselt viibis sel õhtul mere ääres üle 20 000 inimese. Ka käesoleval aastal võib tagasisidet jälgides julgelt väita, et vähemalt need, kes olid eelmisel aastal mere ääres, tulevad randa ka nüüd. Ilmast olenemata.

Üleskutse augusti viimasel laupäeval mere äärde tulla sai alguse aasta tagasi Saaremaalt, kui tekkis idee kutsuda kõik saarlased mere äärde lõkkeid süütama nii, et igas rannaäärses kohas oleks ka teisi näha. Üleskutse levis kiiresti üle Eesti. Eelmise aasta tagasiside põhjal võib öelda, et Saaremaa põhjaosas oli lõkkeid tihedamalt kui lõuna pool, aga tagasiside ei kajasta tegelikku seisu.

Saarlased on ju sellised, kes kohe asjadega kaasa ei jookse, endast eriti teada ei anna ja oma saba kergitamist taunimisväärseks peavad. Selline vaikus oli, et jäi mulje – mitte keegi ei osalegi… Ja siis tulevad teated, et Saaremaa rannik on lõkkeid täis! Ilma suurema kärata. Ehk selgi aastal. Meri ju meil oma, too ei vaja selgitusi.

Juba neljapäeva lõunaks oli oma lõkkekohast kutsetoimkonnale teada andnud kümme Saaremaa seltskonda. Aga küll jõuab veel, merel on aega küll! Jõuab ka siis, kui internetti käeulatuses pole. Kui aga mahti, anna veebilehel teada, kes oled, kuhu mereranda või sadamasse lähed ja kui palju rahvast kaasa kutsud.

Teata ka naabersaartel viibivatele sõpradele, et tahad sel õhtul oma lõkkega neile endast märku anda ja nende lõket näha. Kui naabersaareks on Gotland või Ahvenamaa, mille tulesid me oma rannas kauguse tõttu ei näe, on oma lõke võimalik nähtavaks teha internetis www.ancientlights.eu. Läänemere vastaskallastel on sealt näha juba seitse lõket, laupäeva õhtuks ehk rohkemgi.

Järgmisel aastal võib neid ülemerelisi kaardile märkijaid olla tuhandeid. Lõkete kuma kandub kaugemalegi kui ainult silmapiir. Veebiportaal Mereblog koos Rannarahva kojaga kutsuvad sind taas mere äärde, juba homme õhtul kell 21.30. Tule lihtsalt randa või sadamasse, et süüdata lõke või küünal ja osaleda traditsioonilises muinastulede öös.

Omalt poolt lisan, et ega oluline pole see, kui palju tagasisidet veebilehele korjame, vaid eelkõige see, et sel õhtul mere ääres ollakse ja teiste lõkkeid märgatakse. Ja omavahel asjalikel teemadel jutustatakse.

Mairold Vaik
üle-eestilise ürituse eestvedaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)