Kaido Kirst koristas vilja tagurpidi järjekorras

Esmaspäeval teraviljakoristuse lõpetanud Valjala talunik Kaido Kirst alustas oma 17-aastase talunikupraktika jooksul tänavu esmakordselt saagikoristust varasemate kultuuride asemel hilisest odrast.

“See aasta oli mul natukene eriline, tavaliselt olen koristust alustanud taliviljadest, aga sel aastal sai hiline oder kõigepealt ära võetud, siis alles rukis ja talinisu,” ütles Kaido Kirst. Taluniku sõnul on ta tavaliselt sõitnud kombainiga hilise odra põllule 20. augusti paiku, sel suvel juhtus see juba augusti esimesel nädalal. Kuivade ilmadega võetud odra kvaliteet on hea. “Oder oli kõik kuldne,” kinnitas Kirst.

Põhjus, miks hiline oder taliviljadest varem valmis sai, on ilmselt selles, et taliviljade talvekahjustused olid nii suured ja taastumine võttis kaua aega. Lume alt välja tulles oli talivili üsna räsitud ja kannatada saanud ning jõukogumiseks läks rohkem aega. Kaido Kirst tõdes, et tänavune viljakoristuse sassis järjekord tõestab vaid seda, et põllumajanduses pole ühesuguseid aastaid. “Ei ole nii, et igal aastal alustan koristust mingist kindlast viljast või et koristus algab ühel kindlal päeval,” lausus talunik.

Rapsikoristusega pole Nuudi talu peremees veel algust teinud, kuid viljasaak tuleb tal sel aastal keskmine, ja seda mitte ainult ilmastikuolude tõttu. Kuna viljahinnad olid kevadel väga madalad ja keegi ei ennustanud nende tõusu, vaid pigem langust, siis ei julgenud ta väetise peale eriti kulutusi teha. Seega jäi saak viletsamaks ka vähese väetise tõttu.

“Kui teed väetisele suured kulutused, aga vilja eest saad väikest hinda, siis seda suurem tuleb kahjum,” selgitas Kirst. “Mida suurema saagi peale teed kevadel panuse, seda suurem võib tegelik kaotus olla,” märkis talunik. “Eriti siis, kui juhtub ka veel näiteks põud olema,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)