Sõjaajaloo huvilistel on plaanis pumbata veest tühjaks Sõrves asuva ja Torgu vallale kuuluva II maailmasõja aegse rannakaitsepatarei osaliselt maa sees paiknev kahekordne komandopunkt, mida rahvas kutsub patarei kunagise ukrainlasest komandöri järgi Stebeli patareiks. Vesi planeeritakse juhtida komandopunkti kõrval olevasse merre viivasse kraavi.
Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre ütles Saarte Häälele, et esimene põhjus on muidugi see, et iga teine turist, kes satub Sõrve militaarmuuseumisse, küsib, kus teil siin need katakombid ehk siis see Stebeli patarei on.
“Aga kuna praegu tuleb sinna ülevalt ja alt vett sisse ning ohutuse mõttes ei saa inimesi sinna lasta, siis nüüd me üritame seda tühjaks pumbata,” selgitas Veldre. Ta lisas, et 1987. aastal üritasid seda teha Ukraina sukeldujad.
Veldre avaldas lootust, et vesi ei tule seekord nii ruttu uuesti sisse tagasi. Ta lisas, et samas jääb lootus, et seal all on ka põnevaid eksponaate muuseumi jaoks.
vanempolitruk Mihhail P. Pavlovski.
Tühjaks pumbatud on mitu korda nii Stebeli (315.) kui ka samatüübilise Hiiumaal Kukerabas asuvat patarei (316.) ehitisi, kuid sohu rajatud ehitised valguvad peagi jälle täis, pole sealt enam miskit vanavara leidmise lootust mis tegelikult pumpamise idee taga peitub). Ja mida on seal rõsketes betoonurgudes üldse näha? Olen ka 87. Stebelis käinud. Komandopunktis vahest vääriks tõesti tulistamisandmete mehhaanilise arvestusseadme (algeline arvuti?) jäänused muuseumisse toimetamist, muud ei midagi. Kes tahab näha sedatüüpi komandopunkti seestpoolt, käigu Hiiumaal Tahkunas ära, seal ehitati komandopunkt luitevalli.
Olen ise ka mõelnud eelnevalt, et miks ei võta keegi sellist asja ette. Selle võiks tõesti tühjaks pumbata ning seejärel kiiresti leidma need augud, mille kaudu on see merega ühendatud. Ses suhtes, et venelane pole loll, et tegi ehitised ja siis need alles jätab. Seal on arvatavasti torud või mingi klapid(kraanid), mis on ühendatud veega. Kui oleks õnne, et leida need ülesse, siis oleks noortele see suur teene tegelikult. Ise olen väga huvitatud selle kordategemisest. Samas ei tohi olla nii sinisilmne ja loota et see jääbki ilma veeta seest, sest see on tõesti suur tegu, et see hoida puhtana. Ma ei kirjutaks siia niisama, kuid ma tean, et kõigil on õigus oma mõtteid kirjutada. Nii palju kui inimesi-nii palju ka erinevaid mõtteid.
tehke kähku
katakombid olidki tühjad ja tänu kuivale suvele sai neid tookord suht kaua ka kuivana näha. kui härra veldre tahab neid tühjaks pumbata ning kuivana ka hoida peavad seal pumbad kogu aeg töötama, see aga kallis lõbu. egas need korrused sõja ajalgi niisama kuivad püsinud, ikkagi kogu aeg pumbati.
Tõepoolest Pavlovki. Et ma ka ise kindel ei olnud, sellest siis küsimärgid minu tekstis. Minult tänusõnad.
Lugesin seda raamatut aastaid tagasi TRÜ raamatukogus. Kui kusagilt saaksin, siis ostaksin kui punapropaganda tipptobeduse.
Talumees oli aastasadu maad vastavalt põllu kujule kündnud, aga “tark tshekist” arvas, et valge pluusiga mees näitas sel moel vaenlase lennukitele lao asukoha kätte. (Usutavasti oli särgiväel?)
Olen kindel, et eluga see mees ei pääsenud. Äkki oskab keegi isegi selle õnnetu nime teada anda? Perekond võidi ju samuti küüditada. Saare mees kündis oma põldu ning okupandid mõrvasid.
käisime ka 87 aastal seal uudistamas, aga suht lühikese ajaga tuli vesi jälle tagasi.
huvitav kas see tegelane, kes arvab, et see kord vesi ei tule tagasi on mõni geoloogia haridusega vend, või nägi ta seda unes?
ilmus Kommunismiehitajas järjejutuna (millalgi 60. või 61. või 62.) kuid katkes järsku ja algas uus järjejutt. Kas tollastel kohalikel funktsionääridel hakkas ebamugav, sündmustest oli alles napp 20 aastat möödas?
ennegi tühjaks pumbatud, aga ikka on vesi tagasi tulnud
… ja roostetanud mürske vedeles siis kuhjaga.
Stebeli patarei ei ole Torgu valla oma.
ole meheks, näita meile ka pilte :)
87a ekspeditsioonist artikkel vene keeles:
http://www.vokrugsveta.ru/vs/article/4021/
Omaaegses Kommunismiehitajas oli ka pikk lugu, ma ei tea kas praegu see arhiiv võrgus on, arhiivraamatukogus kunagi lugesin.
Omal ajal kirjutas NSV KGB piirivalveväeosa 2133 luuremajor ning kauaaegne partorg Tõnu Prei südantlõhestavalt patriootilise loo Stebeli patareist.
Üks venelasest KGB kaabakas, lossihoovi mõrtsukas (Pozharskii??) kirjutas raamatu “Na ostrovah -Saartel”. Seal laseb ta ühel võitlejal surres kirjutada avalduse parteisse astumisks. Vapper verest tühjaks jooksev venelane sureb õmmelikult parteilasena.
Ka esitab ta selles raamatus ühe eestlasest naisagendi nime.
—
Sõmera lennuvälja kohta aga kirjutab, et äsja metsa ehitatud “õhust nahtamatu” lao asukoha olevat Saksa lenduritele kätte valges pluusis kündev talumees, kelle vagude suund olevatki lendurile õige suuna kätte näidanud. Mees vaielnud alul vastu, kuid tunnistanud siis üles….
—-
Kord kuulsin Vilsandil üht kohalikku Evisalu ja Prei head kaasvõitlejat kiviaedu vaadeldes arutlevat, et “miks küll mõisnikud lasksid oma maad aedadega ümbritseda, Oh kui palju mõttetut ja rasket tööd…” See vaimuhiiglane oli samal ajal Saaremaal kas kohalikuks “rahvasaadikuks” või parteikomitee liikmeks…
Ukrainlased mitte ainult ei üritanud “Stebeli patareid” tühjaks pumbata vaid ka pumpasid tühjaks ja avasid tühjakspumbatud ruumid huvilistele vaatamiseks.
Mul on kodus kuskil isegi fotod ruumidest olemas.