Kurioosum: Šveitsis ristati õun tomatiga

Kurioosum: Šveitsis ristati õun tomatiga

 

Šveitsi aednikul Markus Kobertil õnnestus ristata õun ja tomat. Tulemuseks on uus punast värvi väga mahlase viljalihaga õunasort.

Värvilt ja faktuurilt meenutavad uued viljad tomatit, kuid kasvavad seejuures tavaliste õunapuude otsas.Asjatundjad märgivad, et uut sorti õuntel on omapärane, metsamarjade maitset meenutav mekk. Samas sisaldavad uued viljad rohkesti antioksüdante, kirjutab Briti päevaleht The Daily Mail.
Uued õunad ei kaota oma nn tomati välimust isegi pärast termilist või muud töötlust.

Erinevalt tavalisest õunast nende lõigud ei tumene ja sobivad seetõttu paremini mitmesuguste salatite valmistamiseks. Kobert alustas uue sordi aretamist umbes 20 aastat tagasi. Uue taime, mis kannab nime “Redlove”, esimesed istikud on Suurbritannias juba müügil. Väidetavalt olevat nõudlus suur.

Eksklusiivse õiguse uusi taimi müüa sai selektsioonifirma Suttons. Selle esindaja Tom Sharples kinnitas, et uus õunasort on aretatud loodusliku selektsiooniprotsessi käigus ja mingeid insenergeneetika võtteid sealjuures kasutatud ei ole. Puid, millel uued viljad kasvavad, hoiti spetsiaalses tunnelis, sest vastasel korral oleksid neid võinud tolmeldada mesilased ja kanda nende õitesse teiste taimede õietolmu.

Praeguseks on aretatud kaks “Redlove’i” varianti: “Era” annab küpseid vilju septembris ja need säilivad kuni aasta lõpuni, “Sirena” viljad küpsevad augustis ja säilivad oktoobri lõpuni. Uutel õunapuudel pidavat olema imekaunid tumeroosad õied.

Vähemalt Suurbritannias loodetakse, et uued nn tomatitaolised õunad jõuavad poelettidele järgneva kahe aasta jooksul. Praegu igatahes müüakse istikuid hinnaga 24,95 naela (u 475 krooni) tükk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 109 korda, sh täna 1)