
SUUR HETK: Rahva Raamatu esimeste külaliste hulgas oli koguni kolm kirjanikku. Fotol keskel Jüri Tuulik.
Foto: Egon Ligi
Eile pärastlõunal see siis juhtus – kongilöögiga kuulutati Ferrumi kaubanduskeskuses avatuks Rahva Raamatu raamatupood.
“See on märgilise tähtsusega kultuurisündmus kuressaarlastele,” arvas linnapea Urve Tiidus ja õnnitles selle puhul kõiki seda suursündmust oma silmaga kaema tulnuid. Ja tulnud oli rahvast üpris palju, nende hulgas ärimehi, pedagooge, näitlejaid…
Kusjuures kohal oli ka tervelt kolm päris kirjanikku – vennad Jüri ja Ülo Tuulik ja Lembit Uustulnd. Kõik rõõmsalt üllatunud, et uus raamatupood nii rikkaliku valikuga on, et siin on ruumi ja hubasust. Võta riiulilt raamat ja naudi.
Poe sisekujundus on niivõrd leidlik, nii saaremaalik, et enamik tahtis kohe teada, kes tegi. Hannes Praks. Mees tunnistas, et on ise ka tulemusega rahul. Kuivatatud lestad ja võrgupoid lae all rippumas, leti all kasehaluriit, kadakad ja rahvusmustris seinad ja laed. Vanad päevinäinud lauad kõik Kuressaare vanavarapoodidest ostetud. Igatahes viis pluss.
Kõnelejad olid kõik seda meelt, et viimased neli aastat polnud see küll normaalne, et vaimuvara pidid sa otsima leiva-saia riiulite vahelt. Ülo Tuulik ütles lausa välja, et selle raamatupoe avamine on omamoodi märgilise tähendusega: “21. sajandi alguses avatakse Kuressaares raamatupood – see näitab, et üldine lugemisoskus on jõudnud ka Saaremaale.”
Viljar Ots, Rahva Raamatu juhatuse esimees tunnistas Saarte Häälele, et mõte Kuressaares oma pood avada oli neil juba päris mitu aastat. “Aga 2-3 aastat tagasi ei olnud Kuressaare kesklinnas mitte ühtegi vaba pinda. Nüüd, kui see koht siin tekkis, tegime kohe ära.” Tema sõnul on Kuressaare raamatupoes kindlalt üle 10 000 raamatu, lisaks veel mängud, kantseleitarbed jms.
Valik on igatahes rikkalik. Uues raamatupoes teenindab ostjaid kolm müüjat, kes valiti välja pea saja soovija hulgast. Juhataja kohale oli paar-kümmend kandidaati, juhatajaks sai Kristi Kose.
Ega siis muud kui head lugemist meile kõigile! Pikad pimedad õhtud ju ees.
raamatupood pidi ju avatama tegelikult neljapäeval? Tähendab, avati kutsutud külalistega…
ikka kutsutud külalistega. nõme, kas nemad ostavad rohkem
ma ka teadsin et avatakse neljapäeval :(
nüüd nagu ei tahagi sinna enam minna. miks ikka ühte rohkem eelistatakse kui teist? raamatuid saab ka mujalt.
sa vist ei saaks küll kusagil käia, sest teadupärast tehakse enne ametlikku avamist ikka tähtsamatele tegelastele igal pool väike tutvustus.
Kas ma saan õigesti aru – te ei taha edaspidi minna raamatupoodi, sest teid ei kutsutud avamisele?
kõik võiksid võrdsed olla. pood tahab rahvale müüa
Nagu näha on pikaaegne lugematus mõnda kommentaatorit nii raskelt ajust vigastanud, et igal peol tahetakse külaline olla. Saaks ikka trügida ja nügida rahvasummas, vahet pole miks ja milleks. Kui ei saa, siis ei ole ju mõtet enam minna… ;-)))
Aitäh Viljar, et ära tegid. Loodame et edaspidi valik ainult laieneb ja peagi 15 või 20 tuhat raamatut sealt leida võib. Ruumi majas ju on…:-)
võib üpris rahul olla: on teater, mis tegutseb tõusvas joones, on ka raamatupood nüüd ja muuseum juba tuntud headuses! mitte igal maakonna pealinnal pole kõike seda!!!
kui nüid veel KINO ka…
kui nüüd veel keegi KINO ka teeks…
nagu ikka ,on kindel kontingent inimesi,kes peavad kohe esimesed igalpool olema ja kui veel nänni või midagi muud tasuta pakutakse…see on tore.
Mina natuke pettusin. Filosoofia osa on nii imeväike ja enamus raamatuid on millegipärast kristlusest ja islamist, peale selle üks asi Popperilt, üks Luhmannilt ja mõni asi veel, ei mingit valikut. Ootasin midagi Tartu või Tallinna poodide taolist, et väärt lugemist on rohkem, aga kõige rikkalikumad olid hoopis eneseabikirjanduse riiulid. Ja ingliskeelse kirjanduse osa puudub täiesti – see pani mind eriti imestama, sest saarel ju vähemalt pool aastat väga palju turiste, lisaks need välismaalased, kes siin elavad. Üks neist oli tänagi meiega samal ajal poes, aga võõrkeelset kirjandust talle pakkuda ei olnud. Arvasin, et nüüd saab klassikute originaalkeeles teoseid ka saarelt osta, aga tutkit, peab ikka Tartust või Tallinnast vaatama, üliõpilased ei saa ikkagi saarel olevale valikule loota. Vist on see pood orienteeritud rohkem sellisele lugejale, kes armastab lihtsamat sorti ilukirjandust või huuga-puugat, lisaks veel ka kokandust. Kahju.
kas juba eile oli lahti? kahju, otsisin just kingituseks
Siin ka jutt, et neli aastat pole raamatupoodi olnud. Oli, oli, veel aastajagu tagasi oli. See, et jutustaja neli aastat pole raamatupoes käinud või seda üles osanud leida, see võib usutavam olla.
jääb see pood ka pidama, mitte ei pane oma uksi paari aasta pärast kinni:P Jõudu tegijatele!:)
Kalapood on, raamatupood on, pandimaja on, kartser on, kõrts on,käimla on,
lihapood,apteek on ,kõrts on,kirik on-elu nagu paradiisis
aga kas lõbumaja ka on?
mis muljed muidu veel on? kuidas hinnad on? ise olen internetist palju raamatuid tellinud.
Minu arust tuleks ainuüksi selle pärast õnnelik olla, et mingisugunegi raamatupood on. Olgu seal siis huuga-puugat või kokandust liiast. Igale maitsele on midagi.
Ükski ärimees ei hakka piiratud pinna peal lootma jääma sellele, et müüb klassikute teoseid originaalkeeles. Ma saan aru, et Jõhvikas on erudeeritud ja loeb Salingeri inglises ja Hugod prantsuses ja Cervantest hispaaniamaa keeles. Aga selliseid ikka väga palju ei ole. Ja kui vaja, siis saab neid raamatuid netist tellida.
Paraku see juba on nii, et raamatupood püsib vaid siis kui ta käsitleb raamatut kui laiatarbekaupa.
Mul on hea meel, et raamatupoes on näiteks korralikus koguses lauamänge, seni oli nende valik nigel. Ning ka eestikeelset klassikat on minu arust piisavalt, selliseid raamatuid, mida iga endast lugupidav inimene peaks olema lugenud või mis peaks kodus olemas olema.