Laanepäss, Ilmakandja, Hobulausuja ja teised (1)

Laanepäss, Ilmakandja, Hobulausuja ja teised

VIIMANE LIHV: Oma “Öökulli” käib enne näituse avamist veel kord üle kunstnik Sigrid Uibopuu.
Foto: Avo Malm

Triigis puuvestmise tööpaja kokku kutsunud ja teisipäeval Kuressaares näituse avanud skulptor ja Maausuliste Saarepealse koja kirjutaja Elo Liiv tahab taaselustada ja üles äratada eestlaste seas unustusse vajunud puuvestmis- ja nikerdamiskunsti.

Teisipäeva õhtul avati Kuressaare linnapargis näitus puuskulptuuridest, mis valminud eelmise nädala neljapäevast esmaspäevani Triigis Elo Liivi ja udmurdi skulptori Anatoli Stepanovi juhendamisel. Elo Liivi sõnul sai tööpada korraldatud leidmaks taas ühendust oma soome-ugri juurtega.

“Püüdsime jõuda selgusele, kas peame puuvestmiskunsti õppima või on see meil veres ja tuleb vaid üles äratada,” selgitas Elo Liiv. Tööpaja teiseks eesmärgiks oli puu kui skulptuurimaterjali väärtustamine. Liiv lisas, et mootorsaagi kasutasid tööpajalised võimalikult vähe, eelistades vanu töövõtteid ja püüdes hingega tunnetada soomeugrilaste omanäolist kolmemõõtmelist visuaalkultuuri.

“Kui regilaulud ja muu meie rahvapärand on taas au sisse tõstetud, siis skulptuur on jäänud vaeslapse ossa, ning teisalt tahame me oma näitusega öelda, et rahvakultuur ei ole ainuüksi suveniirid, vaid võib vabalt olla kaasaegne kunst,” selgitas Elo Liiv.

Kunstnikest abielupaar Udmurtiast Anatoli ja Nadežda Stepanovid, kes näituse avamisel ka udmurdi laule laulsid, said tööpatta appi kutsutud, kuna hõimurahva juures on puuvestmisoskused Elo Liivi sõnul paremini säilinud ja tänasesse päeva kandunud. Soome-ugri mütoloogiast inspireeritud puukujud jäävad linnaparki kaheks nädalaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)