Turul on kuum kaup värske küüslauk ja kohalik mesi (4)

Turul on kuum kaup värske küüslauk ja kohalik mesi

KILO KAHEKSA KROONI EEST: Kaarmalt turule müüma tulnud Magda ütles, et kartulisaak on tänavu väga hea ja erinevaid sorte leidub tal mitmeid.
Foto: Egon Ligi

Kuigi turulettidel jagub praegu kaupa aia- ja metsamarjadest kõikvõimalike puu- ja juurviljadeni, on nii mõnegi kaupleja sõnul kõige minevam kaup Saaremaa mesi ja küüslauk.

Eile keskpäeval turul kukeseeni ja mustikaid müünud Veera sõnas, et paljuski oleneb müük küll päevast, kuid tegelikult ostetakse kõike päris hästi. Mustikaid müüs Kaarmal elav Veera pooleliitristes topsides 20 krooni eest ning kukeseene kilohind oli tema letil 100 krooni. “Seal eespool on seeni ka 200-kroonise kilohinnaga,” näitas ta turuväravate suunas.

Kas ja millal hind odavamaks võiks minna, Veera arvata ei osanud. “See on nii individuaalne, kuidas keegi hinna paneb. Miinimumpalgaga ei taha ju keegi tööd teha,” leidis ta. Enda korjatud marjade ja seente kohta ütles naine, et ega neid nii väga lihtne metsast kätte saada olnudki. “Neid on metsas ikka väga vähe. Nüüd pärast vihma seeni tuli alles,” lisas Veera.

Ostja mõtleb tervisele ja rahakotile

Otse Veera kõrval olev lett oli kohaliku mee all suisa lookas, kuid sealne müüja oli parasjagu kiirele lõunapausile läinud, mistõttu Veera oli nõus tutvustama ka sõbra kaupa. “Oi, mesi läheb väga hästi kaubaks turul! Mesi ja küüslauk – inimene praegu ikka väga vaatab, mis on tervislikum toit,” tähendas ta. Veera arvas, et ega rahvas praegu veel talvevarusid korjagi, vaid ostetakse ikka kohe söömiseks. “Nii palju kui naha alla mahub ja rahakott lubab, nii palju ostetakse,” nentis ta. Mee sai sellelt letilt kätte kilohinnaga 120 krooni.

Mõned meetrid eemal pooleliitristes topsides 40 krooni eest omakorjatud mustikaid pakkunud Agur tunnistas, et müük kulgeb väga vaikselt. “Tavaliselt ikka läheb paremini ja kiiremini,” sõnas ta. Temagi kinnitas Veera öeldut, et mustikaid metsas eriti pole, mistõttu on tegemist üsna kuluka ettevõtmisega.

Oma aia õunu ja mesimagusaid ploome müünud Asta ütles, et temalt ostetakse kõige enam martsipanõunu. “Kõige magusam läheb kõige paremini,” tähendas ta. Kui poes oli välismaise õuna kilohind Asta sõnul päev varem 21 krooni, siis tema laual ulatusid kodumaiste õunte hinnad olenevalt sordist 10-kroonisest kilohinnast 20-ni. “Ja mul on täiesti ilusad ning puhtad, igasugustest pritsimistest priid õunad. Usse ka pole,” kinnitas ta.

Topsitäie mahlaseid ploome sai Asta käest kätte 10 või 15 krooniga.
Laimjalast Kuressaare turule aedvilju müüma tulnud Linda kinnitas, et temalt on hästi ostetud nii peeti, sibulat, küüslauku kui ka tomatit ja sibulat. “Kartulit on vähem ostetud, seda võiks rohkem minna,” naeris ta. “See turuvärk on nii ettearvamatu, mõnikord hommikul tuled mõttega, et müüa, aga õhtuks pole midagi ostetud, teisel päeval on kõik otsas,” rääkis lahke müüja.

Linda sõnul võib tänavuse saagiga väga rahul olla. “Ilmad on väga head olnud, kõik on ilusti kasvanud, nuriseda ei saa kuidagi, aga ega praegu tohigi kiita – saak pole veel salves. Kui saak salves, alles siis tohib kiitma hakata,” naljatas ta. Hinnad olid aga ka Linda letis kliendisõbralikud. Kartulit pakkus ta 8-kroonise kilohinnaga, keedupeeti 30 kr/kg, tomatit 35 kr/kg, türgi uba 40 kr/kg, sibulat 15 kr/kg, kurke 10–15 kr/kg, põldmarju 30kr/ kg ning küüslauku 100 kr/kg.

“See küüslauk on selline, et tea kas lähebki odavamaks üldse, poes on kilohind üldse 109 krooni, nii et seda saab turult praegu ikka odavamalt, ja väga hästi ostavad!” Hästi otsides leidis turult eile ka pooleliitristes topsides tikreid ja punaseid sõstraid, mille hinnaks vaid 5 krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 97 korda, sh täna 1)