Nõelata saanud mees nõuab mesilaste lennumarsruudi muutmist (14)

Mesilastelt nõelata saanud Lööne küla elanik ähvardab kohtusse kaevata kohaliku talumehe, kui selle mesilased ei lõpeta teekäijate nõelamist.

“Eesmärk ei ole saada mingisugust raha, vaid see, et inimene ei peaks pidevalt mesilaste pilve seest läbi sõitma,” ütles mesilastelt nõelata saanud külaelanikku esindav jurist Ants Kuningas. Juristi sõnul sai tema klient juuli algul Lööne külas jalgrattaga sõites talunik Alar Raamatu mesilastelt arvukalt nõelata ning polnud paistetuste tõttu paar päeva võimeline tööd tegema.

Löönes olukorraga tutvumas käinud Kuningase sõnul on Alar Raamatu mesilaste lennu-trajektoor suunatud otse küla sissesõiduteele, mistõttu pole seal ilusa ilmaga liikudes võimalik mesilasparve vältida.
Kannatanu esindajana saatis Ants Kuningas talunikule ja Valjala vallavalitsusele kirja, milles nõuab viivitamatult mesilastarude eemaldamist Lööne küla sissepääsult või tarude ümberpaigutamist viisil, mis tagaks mesilaste rünnakute lõppemise Lööne külla sisenemisel ja väljumisel.

“Mesinik peaks oskama hinnata neid asju juba siis, kui ta mesila üles paneb. Kuhu ta paneb, kas mesilaste lend on kõrge või madal ja kas nad tulevad inimeste liikumistsooni,” osutas Kuningas. Ants Kuningas viitas ka nende inimeste hirmule, kes on mesilase mürgi suhtes allergilised ja võivad nõelamise tagajärjel surra. “Kui Lööne külla tahab tulla keegi, kellel on kõrgendatud tundlikkus mesilasmürgi vastu, siis ta peab tegema kas süsti enne külla sisenemist või hakkab süstalt otsima siis, kui tal 20 mesilast juba kallal on?” küsis Kuningas.

Ants Kuningas rääkis, et kui Alar Raamat jätab talle esitatud nõuded mesila ümberkorraldamiseks täitmata, võib kannatanu esitada hagiavalduse kohtusse ja küsida hüvitist füüsilise valu eest või ravikulude katteks. Ehkki mesitarude paigutamise kohta eeskirjad puuduvad, on Kuningase hinnangul tegemist loomapidamiseeskirjade õiguse mõistes olulise rikkumisega, sest iga loomapidaja või mesinik peab jälgima, et tema majapidamine ei tekitaks teistele kahju.

Talunik Alar Raamat ütles, et ta ei oska nõelata saanud mehe nõudmiste kohta eriti midagi arvata. “Mesilaste tee on ju ettearvamatu ja sõltub sellest, kuhu keegi oma söödabaasi rajab,” sõnas Raamat. “Siin on kõrval teinegi mesinik, nii et võta kinni, kelle omad need nõelasid,” lisas ta.

Valjala valla suurima mesiniku Leevi Väli sõnul on Ants Kuningase nõue Alar Raamatule absurdne ja asjatundmatu. “Mesilased liiguvad niivõrd erinevates suundades. Kus aga korjet on, selles suunas nad liiguvad,” selgitas Väli. Tema hinnangul on Alar Raamatul tehtud külatee äärde hästi kõrge eterniitaed, et mesilane aeda ületades kohe kõrgema lennu võtaks.

Olukorra absurdsust näitab Leevi Väli sõnul seegi, et külvikorrast lähtunud Alar Raamatut süüdistatakse muuhulgas rapsi külvamises just niisugusele põllule, kus see külaelanikel mesilastega probleeme tekitab. Väli andmetel pole kahe mehe suhted lihtsalt juba mõnda aega eriti soojad ja sealt tuleb otsida ka teravnenud konflikti põhjuseid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 226 korda, sh täna 1)