Kaunispe sadamas löödi kopp merre

Saaremaa tuntuimas lestapüügisadamas Kaunispel silduvad ühel pool kaid püügilt tulevad kalalaevad ja teisel pool, avamere poolses küljes müdistab võimas ekskavaator, tõstes kai kindlustamiseks paika mürakaid kive.

2005. aasta jaanuaritorm pühkis elupõlise kaluri Priidi Saare sadama peaaegu täies ulatuses maa pealt. Visa sõrulane taastas kodukandi kalameeste tarvis sadama põhiliselt oma kulu ja kirjadega. MTÜ Kaunispe Sadam sai tänavu PRIA-lt toetust 2,8 miljonit krooni. See võimaldab sadama omanikul ette võtta suuremahulisemaid töid.

Uue sadamahoone müürid on püsti, kai peal olnud vanad hooned lammutatud ja nüüd siis tehti algust kai kindlustamisega. Rekonstrueerimisprojekt näeb ette ka vee- ja elektrisüsteemide rajamise. Väikelaevade jaoks ehitatakse sadamasse slipp ja remondiangaar.

Staažika kaluri-sadamaomaniku unistuseks on veel külmhoone. Seekordse projekti rahastamine ei võimalda rannakaluritel selle ühe esmase objekti ehitamist veel ette võtta. Lesta meres on ja lestapüük käib Priidi Saare sõnul veel septembriski. Kogenud lestapüüdja arvates võiksid mehed seda kala merest palju rohkemgi välja püüda, oleks ainult tarbijaid.

Sügisel loodavad Sõrve kalurid ka turska maale tuua. Viimastel aastatel on see kala meie püügivetesse taas tee leidnud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)