Saaremaal on tänavu keskmine meeaasta

Saaremaal on tänavu keskmine meeaasta

Ka tänavune meesaak saab enne kevadet otsa.
Foto: Peeter Kukk

Võrreldes mullu kesiseks jäänud meesaagiga võib tänavust Saaremaa meeaastat pidada keskmiste hulka kuuluvaks.

Saaremaa meetootjate ühingu juht Aimar Lauge ütles, et keskeltläbi on mett mullusest oma 20 protsenti rohkem. Saaremaa puhul tuleb mesinik ots otsaga kokku, kui mesilaspere kohta tuleb 30 kilo mett, sealt edasi teenib mesinik juba puhast kasumit.

Näiteks Orissaare mesinik Taavi Väli kogus tänavu mesilaspere kohta 40–45 kilo, mida võib pidada juba heaks saagiks. Leevi Välil Valjalast tuleb pere kohta mett 30–40 kg. Mõlemal mehel on saak suurem, kui mullu jahedaks jäänud suvel.

Keskmiseks peab tänavust meeaastat ka Pöide mesinik Tomas Täht, seevastu Aimar Lauge ise peab sel aastal leppima oma sõnul suhteliselt nigela meesaagiga. “Eelmisel aastal sain 30 kilo ja see oli võrreldes teistega küllaltki hea, sel aastal tuleb umbes 25 kilo mesilaspere kohta,” rääkis 150 taru pidav Lauge, kelle sõnul sai meesaagile saatuslikuks jahe ilm juunikuus meetaimede õitsemise ajal.

Lauge lisas, et mõnes paigas, näiteks rapsipõldude lähedal võib saak olla tänavu ka väga hea, kuid tervikuna on Eestis siiski keskmine meeaasta.
Kõige kehvem oli Lauge teada 1998. aasta, kui pere kohta saadi seitse kilo mett, ja mõistagi jäid mesinikud siis kahjumisse. Ühe mesilaspere ülalpidamiseks kulub aasta jooksul keskeltläbi 1000 krooni.

Mee hinnaks jääb Saaremaal sel aastal keskmiselt 85 krooni kilo. Kui möödunud aastal sai Saaremaa mesi otsa detsembris, siis pole loota, et ka tänavuse saagiga uue meeni vastu peetaks. “Ma arvan, et Saaremaa meetoodang ei kata siinse turu nõudlust,” märkis Lauge, kelle sõnul läheb siinsete mesinike toodang just kohalikele tarbijatele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)