Pihtla valla imekõrvits püüab Eesti rekordit

Pihtla valla imekõrvits püüab Eesti rekordit

IMEKÕRVITS: 150 kilo kaaluv pirakas kõrvits, millega peremees plaanib sügisel Soome kõrvitsakasvatamise võistlusele minna. Kõrvitsa suurusest annab aimu esiplaanile sätitud pastapliiats.
Foto: Ivika Laanet

Pihtla vallas soomlaste suvekodu aias kasvab uskumatult suur, lausa pirakas 150 kilogrammi kaaluv kõrvits, mis võtab päevas juurde nii umbes 10–15 kilo.

Esimest aastat kõrvitsaid kasvatav Juha Ollila, kes Soomes töötab õpetustarkvara koostajana, ütles, et pühapäeval kaalusid nad kõrvitsa üle, siis oli 133 kilo, kuid kõrvits muudkui paisub ja praegu on ta kindlasti juba 150 kg. “Loodetavalt kasvab sügiseks 250 kilo täis ja tuleb Eesti rekord,” avaldas mees lootust.

Sordilt on tema sõnul tegemist täiesti tavalise kõrvitsaga Atlantic Giant (“Atlandi hiiglane”), mille aretamisega on Ameerika Ühendriikides tegeletud juba 150 aastat. “Tavaliselt kasvavad selle liigi esindajad “vaid” 500 naela ehk rohkem kui 200 kilo raskuseks. Maailmarekord peaks olema ca 760 kilogrammi,” rääkis Juha, kelle sõnul kasvatatakse seda sorti palju Soomes ja ka Ameerikas ning korraldatakse ka kõrvitsakasvatamise võistlusi.

Mees plaanib sügisel oma kõrvitsa ka Soome võistlusele viia, kuigi ei kujuta praegu veel päris täpselt ette, kuidas sellist mürakat paigast liigutada – kahest mehest jääb väheks, traktorit on vaja…

Imekõrvitsa kasvatamiseks ei ole pere kasutanud mingit keemilist väetist, ainult turbasegu on pandud. “Saaremaal on väga viljakas muld, kõik, mis maha paneme, läheb mürinal kasvama,” kinnitas ta, lisades, et Saaremaa on tema arvates väga rahulik paik, kus kõik kasvab paremini kui Soomes.

Soomes on olemas ka kasvatajate klubid, kuhu kuuluvad need, kes kasvatavad kõrvitsaid, päevalilli, punapeete või näiteks tomateid. Ollilate kõige suurem tomat on kaalunud kaks kilo. Saaremaal soetasid Soomes Espoos elavad Ollilad suvekodu kolm aastat tagasi ning nüüd on nad siin käinud nii palju kui võimalik – ikka nädalavahetustel ja puhkuste ajal.

“Uskumatu tõesti, nii suurt kõrvitsat ei ole mina Saaremaa pinnal veel näinud,” kommenteeris hiidaedvilja soomlaste suvekodus ehitustöid teinud Alur Õunpuu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)