Hulkuv koerakari murrab lambaid (15)

Hulkuv koerakari murrab lambaid

Pildil olev must koer on üks, kes lambaid murdmas käis ning pererahva kaamera ette sattus. Politsei ja Kaarma vald paluvad kõigil, kes tunnevad ära pildil oleva musta koera, sellest politseile teada anda.
Foto: Erakogu

Üheks karjaks koondunud neli hulkuvat koera on Pihtla ja Kaarma vallas maha murdnud ja vigastanud mitmeid lambaid. Koeri on nähtud Tahula ja Mõisaküla kandist kuni Piht-lani välja.

“Kadunud on seitse lammast ja kolm on surnud,” ohkas Ilplas lambaid kasvatav Eldur Kirs, lisades, et tema lammaste kallal käisid koerad lausa kahel korral. Esimesel korral kuulis koerte haukumist kõrvalmajas elav poeg, kes kohe isale helistas ja uuris, kas nende koerad on toas. Seejärel jooksis terve pere karjamaale, kus avanes kohutav vaatepilt.

“Üks lammas oli täitsa laip, kaks veel hingasid ja need tõime koju, aga nad surid hiljem ikkagi ära,” rääkis peremees, lisades, et kergemalt oli viga saanud veel mitu lammast ja seitse lammast on jäljetult kadunud. Kõikidel viga saanud lammastel olid koerad üritanud kõri läbi närida.

Karjamaal olev lammaste varjualune meenutas peremehe sõnul tapamaja, sest koerad olid rünnanud ka neid loomi, kes olid sealt varju otsinud.
Eldur Kirs pöördus abisaamiseks järgmisel päeval politseisse, samal ajal ründasid koerad lambakarja taas.

“Samad koerad, ainult seda heledat enam kambas ei olnud,” ütles perenaine, lisades, et ka seekord jäi üks verine lammas karjamaale maha, kui koerad inimeste lähenedes plehku panid. “Kui me seda lammast ära tooma läksime, siis õnneks oli too ikka toibunud ja läks ise lauta,” rääkis perenaine, kes raskelt viga saanud lammast esiti surnuks pidas.

Nüüd hoiab pererahvas kõiki lambaid laudas kinni ega julge neid isegi korraks karjamaale sööma lasta. Mõnel on kael verine ja mõnel veel jalg haige, kuid loomad juba söövad ja toibuvad. “Kari oli enne poole suurem,” märkis peremees, lisades, et tema teada on lambaid murtud ka mujal.

“Loodame, et politsei selle välja uurib,” lausus Eldur Kirs, kes on oma sõnul ühendust võtnud ka teiste lambakasvatajatega, et nood teaksid oma loomi kinni hoida ja jälgida. “Lambaid murdes tegutsevad koerad operatiivselt karjana,” ütles Kaarma valla keskkonnaspetsialist Kairi Niit, lisades, et inimeste suhtes on need koerad pelglikud.

Külarahva sõnul võis hommikuti sealkandi metsades ikka hulkuvate koerte haukumist kuulda, kuid pärast politsei külaskäiku valitseb igal pool vaikus, mis annab alust arvata, et koerad on kinni pandud.

Kes teab, kelle koerad?

Vald ja politsei ootavad infot allpool kirjeldatud loomade asukoha või võimalike omanike kohta. Samuti soovitavad nad loomaomanikel pöörata rohkem tähelepanu oma kariloomade turvalisusele.

Koertest üks on kollakat ja musta värvi, meenutades välimuselt saksa lambakoera, kaks koera on mustad (suurem pikakarvaline ja väiksem siledakarvaline) ja üks koer on heledamat halli värvi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)