Juulis kasvas linna maksulaekumine ligi kolmandiku võrra (1)

Juulis kasvas linna maksulaekumine ligi kolmandiku võrra

 

Üksikisiku tulumaksu laekumise osas oli juulikuu Kuressaare linnale üliedukas: mullusega võrreldes laekus seda enam 3,18 miljonit krooni ehk 27,2%. Ning Kuressaare kui Saare maakonna suurima omavalitsuse edu kasvatas maksulaekumist kogu maakonnas läinud aasta juuliga võrreldes pea 11%. Säärastest headest tulemustest hoolimata on asjatundjad tulevikuprognooside tegemisel siiski ettevaatlikud ja peavad vajalikuks, et kõik kavandatust enam laekunud summad pandaks reservi.

Kui möödunud aasta juulis laekus Kuressaare linna kassasse üksikisiku tulumaksu 11,68 mln krooni, siis sel aastal 14,86 mln. Tänu sellisele heale saavutusele meie suurimas omavalitsus laekus juulis maakonnas tervikuna tulumaksu mullusega võrreldes enam 2,6 mln krooni.

Masu lõpust rääkida oleks ennatlik

Kommenteerides juulikuu maksulaekumisi, ei varjanud Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis heameelt. “Loomulikult rõõmustas see kõiki meid väga,” tõdes ta. Samas jäi ta aga tulevikuprognooside tegemisel ettevaatlikuks. Vastates küsimusele, et kas nüüd saame juba rääkida kurikuulsa masu lõpu algusest, lausus Takkis: “Nii väga tahaks öelda, et see räägib masu lõpust. Kahjuks on siiski nii, et täna me seda veel täie kindlusega öelda ei saa või õigemini ei söanda, sest meil ei ole selge sellise kasvu tekkemehhanism. Maksu- ja tolliametis on see praegu veel analüüsimisel ja täiendavat infot sel teemal loodame saada augusti kolmandal nädalal.”

Ilmselt on tegemist ühekordse protsessiga

Kui vaadata juulikuu tulumaksu laekumist Saare maakonna valdades, siis seal me suurt juurdekasvu, võrreldes mullusega, täheldada ei saa. Erandid on vaid tilluke Ruhnu ja Mustjala vald, kuid Salmel ja Orissaares oli isegi enam kui 10-protsendiline tagasiminek (vt joonist).
“Just see asjaolu, et juurdekasv on toimunud peamiselt vaid linnas, meid ettevaatlikuks teebki,” selgitas Mai Takkis. “See näitab, et me ei saa rääkida majanduse üldisest elavnemisest.”

Võimalik põhjus on juurdemaksete laekumine

Millest siis ikkagi oli tingitud see tulumaksu laekumise ühekordne väga suur kasv Kuressaare linnas? Takkis: “Arvan, et üheks põhjuseks võib olla asjaolu, et kukkus tulumaksu juurdemaksete tähtaeg.” “Kehtiv kord on järgmine,” selgitas linnavalitsuse rahandusnõunik, “et tulumaks deklareeritakse märtsi lõpuks, juurdemakseteks on aga kaks tähtaega: tavalised füüsilised isikud teevad oma juurdemaksed 30. juuniks, FIE-dest füüsilised isikud aga 1. oktoobriks. Üks arvatav põhjus ongi, et praegu laekusid need juurdemaksed. Kuid kordan, et täiendava info loodame me maksu- ja tolliametist saada augusti teisel poolel.”

Kas raha saadi “kännu tagant” kätte?

Mai Takkis meenutas ka, et juba kevadel räägiti linnavolikogu ühel istungil, et Kuressaare nõue riigi suhtes on oodatava maksulaekumise osas suurenenud. Siinkohal võib tsiteerida linnapea Urve Tiiduse lausutut volikogu maikuu istungil: “Deklareeritud on üksikisiku tulumaksu tunduvalt enam kui seda reaalselt on laekunud… Kui see [tulumaks] kõik laekuks, siis oleks meil põhjust rõõmsam olla. Kuskil kännu taga on see reaalne raha kinni… [Kuid] küllap ta sealt kännu tagant ka kätte saadakse…”

Eelarvetega võrreldes on laekumine hea

Kui võrrelda Saare maakonna omavalitsuste maksulaekumisi kehtivate eelarvetega, on olukord praeguse seisuga üpriski lootustandev. Väike mahajäämine graafikust on täheldatav vaid Orissaare ja Kärla vallas (vt joonis).
Maakonnas tervikuna on üksikisiku tulumaksu laekunud 62,7% eelarvest. Teoreetiliselt peaks aga seitsme kuuga laekunud olema 58,3 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)