Põllundusteadlane: Saaremaa põllud said vihma parasjagu

Eesti maaviljeluse instituudi vanemteadur Peeter Viil tõdeb, et suhteliselt keeruliste vihmaoludega Saaremaal on juba teist suve järjest viljakasvatuseks parasjagu niiskust.

“Vihma on Saaremaal tulnud omajagu ja mõnigi saarlane saab mandrimehest kõrgema saagi,” sõnas Peeter Viil. “Ega ma Saaremaa kohta tervikuna ülevaadet ei oma, kuid teatud regioonid konkureerivad täitsa võrdselt mandrimeestega,” lisas ta.

Tuntud maaharimisteadlane rääkis, et Saaremaal ei juhtu tihti, et vihmaolud oleksid taimekasvatuseks soodsad, enamasti on vihma pigem vähevõitu kui parajalt või siis liiga palju.

Vähese vihma puhul on siinsele põllumehele probleemiks, et Saaremaa õhukesed põuakartlikud mullad mahutavad vähe vett ning saak sõltub suuresti sellest, kas vihma tuleb või ei tule. Mõnel pool mandril elavad põllumehed kuuajalise põuaperioodi üle, sest mullad on tüsedad, nende veemahutavus on suurem. “Saarlastel piisab paarist põuasest nädalast ja taim hakkab juba tasakesi nutma, et tahaks juua saada,” selgitas Peeter Viil.
Teadlane viitas, et Eestimaal on tänavu paiku, mis on saanud niiskust väga korralikult, samas kui mõnel pool on taevas jäänud üsna pilvituks. “Lõuna-Eesti on saanud vihma pidevalt ja sealt tuleb tänavu ka ilusaid saaginumbreid, aga Kesk-Eestis on teatud regioonid, kus vihma pole suurt tulnud,” rääkis ta.

Peeter Viil soovitab kuivuse korral talikultuuride mahapaneku ettevalmistustöödega mitte kiirustada. Teadlane on mõnel pool Mandri-Eestis täheldanud, et vaatamata kuivaperioodile käivad põllul mullaharimistööd. “Selliseid töid tuleks vältida, et mitte mulda tolmustada, sest see on mullale väga kahjulik. See harimine on ainult töötegemine, aga efekti sel pole,” ütles Viil, kelle sõnul oleks targem vihma oodata ja külviaega pisut hilisemaks nihutada.

Tolmustunud muld on väga tihe ja seal on vähe õhku. Sügiseste vihmade tulekul surub vesi sellisest mullast vähese õhu välja ning tekkinud anaeroobsetes tingimustes hakkavad mürgised raua- ja alumiiniumiühendid, mida on kõikides muldades, taimede kasvu pärssima.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)