Vald otsib Mändjala rannaala probleemidele lahendust (10)

Vald otsib Mändjala rannaala probleemidele lahendust

LAHENEKS PARKIMISMURE: Eriti teravalt kerkis probleem parkimiskohtadega esile sel suvel, kuna soodsad ilmad meelitasid randa väga palju suvitajaid.
Foto: Egon Ligi

Kaarma vallavalitsus on aastaid taotlenud keskkonnaministeeriumilt Mändjalas asuvat Puhkeranna maaüksust valla omandisse, et see puhkajasõbralikult välja arendada, ent seni tulutult.

Tänavune suvitajaterohke suvi on rannaalal kergitanud mitmeid infrastruktuuri puutuvaid probleeme, seega pöördus Kaarma vallavanem Margus Mägi taas keskkonnaminister Jaanus Tamkivi poole, et otsus maaüksuse küsimuses saaks lõpuks ometi tehtud. Vallavanem Mägi rääkis Saar-te Häälele, et antud rannaala ja selle infrastruktuuri kohta on tehtud detailplaneering, mis võeti vastu juba aastaid tagasi.

Ta lisas, et tol ajal oli plaan pakkuda kõnealuse piirkonna infrastruktuur väljaarendamiseks ja opereerimiseks eraettevõtjatest arendajatele. “Tänaseks on olukord kinnisvaraturul kardinaalselt muutunud ja kui arendajat-operaatorit ei leia, siis otsime ise vajamineva summa erinevatest fondidest,” kinnitas Mägi. Konkreetsetest rahasummadest, st kui suuri kulutusi rannaala väljaarendamine nõuab, on tema sõnul samas veel pisut vara rääkida.

Terve rida probleeme

Ministrile saadetud kirjas rõhutas Margus Mägi, et Puhkeranna maaüksus on üks osa aktiivses kasutuses olevast Mändjala-Järve puhkealast, kuhu kuulub 15 km liivaranda ja mida võib pidada maakonna mastaabis üheks atraktiivsemaks suplus- ja rekreatsioonipiirkonnaks. “Rannaalal on suveperioodil väga suur külastuskoormus, mis tingib rea lahendamist vajavaid probleeme,” nentis ta. Mägi tõi välja, et parklate vähesuse ja väiksuse tõttu pargitakse suveperioodil massiliselt autosid Kuressaare–Sõrve maantee serva ning selleks mitte ette nähtud kohtadesse maantee läheduses ja eramaadel.

See aga põhjustab palju liiklusohtlikke olukordi ja tekitab probleeme kohalikele elanikele. Hoolimata rannakasutajate rohkusest puudub seni ka näiteks võimalus korraldada vetelpäästeteenust, puuduvad pesemisvõimalused, kuivkäimlaid on vähe, spordi- ja mänguväljakuid pole üldse ning probleeme on ka prügimajandusega. “Eriti teravalt on eelpool nimetatud probleemid esile kerkinud seoses ilusate ilmadega 2010. aasta suveperioodil,” sõnas vallavanem.

Valdava osa maantee ja mere vahel paiknevast puhkealast võtab enda alla Järve luidete maastikukaitseala ja Tehumardi nõmme hoiuala, kus aktiivset puhkust võimaldavate rajatiste püstitamine on välistatud. Kuna piirkonnas on palju ka eramaid, siis on Puhkeranna maaüksus Mägi sõnul sisuliselt ainus rannaala lõik, kus on võimalik arendada avalikke teenuseid, tõsta nende kvaliteeti ja külastajaid positiivselt suunata.

Kahe aasta eest lükkas ministeerium valla taotluse tagasi ning otsustas riigimetsa majandamise keskuse (RMK) seisukohale tuginedes rannaala riigi omandisse jätta. RMK ettepanekul soovitati vallal rannaala väljaarendamisest loobuda, et hajutada ranna külastajad looduse hoidmise eesmärgil kogu Järve-Mändjala puhkealale. Saaremaa keskkonnateenistus (praegune keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni Saaremaa büroo) sellega nõus ei olnud.

Keskkonnaministeeriumilt pikemaid kommentaare rannaala teemal eile veel ei antud, kuid sealne avalike suhete osakonna nõunik Agnes Jürgens kinnitas, et Kaarma vallavanema kirjas tõstatatud küsimused on ministeeriumis arutusel. Seega oli eile Jürgensi sõnul veel pisut vara ammendavaid vastuseid anda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)