Kodanik tahab viinaostmist andmebaasi panna (16)

Kodanik tahab viinaostmist andmebaasi panna

MIS TA SIIS OSTIS: Kui Vladimir Gantsovski ettepanek peaks heakskiidu leidma, saaksid ülemused enne uue töötaja töölevõtmist uurida, kui palju inimene alkoholi ostnud on.
Foto: lavastus/ Egon Ligi

Tallinna ettevõtja Vladimir Gantsovski on saatnud presidendile, erakondadele, ajakirjandusele ja mitmele organisatsioonile ettepaneku muuta alkoholiseadust selliselt, et iga pudeli ostmine fikseeritakse ID-kaardiga ja salvestatakse üldisesse andmebaasi, kust oleks siis nii tööandjatel enne töövestlust kui ka valijatel enne valimisi võimalik vaadata, kui palju on töökohale või riigikogusse kandideerija alkoholi ostnud.

Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse liige Tiit Saaremäel ütles Saarte Häälele kommentaariks, et tegemist on väga imeliku ettepanekuga. “Eks igaüks peaks ise hakkama saama, mind isiklikult küll ei huvita, kui palju või mida keegi ostab,” sõnas ta, lisades, et teoreetiliselt võttes nõuaks säärase asja juurutamine eraldi e-süsteemi.

“Kellele seda vaja on? Miks ma peaksin teadma, kui palju keegi midagi ostab?” imestas endine maa-arst Madis Allik, keda tehtud ettepanek ajas esiotsa lihtsalt naerma. “Mis ma hakkan peale teadmisega, et minu vastaskandidaat on enne valimisi mitu kasti viina ostnud? Äkki tal oli sünnipäev või poja pulmad?” küsis Allik.

“Me kõik ju teame, et joomine on paha, aga selliselt selle pahega küll ei võitle,” arvas endine maa-arst, kelle arvates on riigi alkoholipoliitika just seetõttu selline, nagu ta on, et väga suur protsent riigieelarvest tuleb alkoholi- ja tubakatoodete müügist.

Allik ei usu ka, et praegu kehtivad kellaajalised piirangud oleksid joomist vähendanud – kui ikka teatakse, et kell kukub, siis ostetakse rohkem varuks. “Minu arvates on suureks probleemiks lahjad alkohoolsed joogid, siidrid ja purgiginid, mis harjutavad noori jooma,” oli tema seisukoht.

Kuressaare linnavolikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Jaanis Prii arvates võiks ju sellisel juhul lükkida andmebaasi ka leiva, saia, piima ja šokolaadi ostmise. Et kui totaalne kontroll, siis olgu ikka täiega. “Kindlasti tekitaks see olukorra, kus “puhta poisi” imidži hoidmiseks ostaks inimesele vajadusel viina keegi teine,” arutles ta, lisades, et tegemist oleks kindlasti isikliku elu puutumatuse rikkumisega ja et reaalselt sellist asja kehtestada ei saa.

Samas on ka Prii seda meelt, et alkoholi kättesaadavust just noortele tuleks piirata ning kontroll ehk järelevalve peaks tugevam olema. “See alla 21-aastaste piirang oleks vahest kaalumist väärt,” arvas ta, märkides, et poeskäigu võiks selles mõttes küll ID-kaardiga siduda, et kõikvõimalikud soodustused, mille jaoks on praegu igal kauplusel oma kaart, võiksid olla ID-kaardiga tuvastatavad.

Vladimir Gantsovski soovitab oma pöördumises käsitleda alkoholi võrdväärsena narkootikumidega ning pakutav alkoholiseaduse muutmise ettepanek peaks tema sõnul olema tõhus samm “selle narkootikumi tõrjumiseks ühiskonna elust”. Gantsovski sõnul ei ole tegemist keeluseadusega, vaid inimestele antaks valikuvõimalus ning riik peaks andma soodustusi neile, kes teevad õige valiku ja ütlevad alkoholile ei!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)