Jööri folk tõi rahva kokku (2)

Jööri folk tõi rahva kokku

KETRAMISE TÖÖTUBA: Kätt proovivad Sakla külaarengu seltsi esimees Kersti Püüding (vasakul), Ella Kumm Tõnijalt, Sakla raamatukoguhoidja ja Sakla külaarengu seltsi juhatuse aktiivne liige Agnessa Sepp. Paremal Valjala rahvatantsijad Anita Rahu ja Angela Olesk.
Foto: Ivika Laanet

Juba kuuendat korda toimunud Valjala valla suvine suursündmus Jööri folk läks korraldajate hinnangul tänavu kenasti korda. Ehkki väljareklaamitud soome kvartett Pelitanko kahjuks kohale ei jõudnud, jätkus folgilusti hiliste õhtutundideni.

Laupäeva pärastlõunaks Jööri talumuuseumi õuele kogunenud rahvahulka tervitas Valjala vallavanem Kaido Kaasik, kes soovitas algatuseks külastada töötubasid, mida oli isetegemisrõõmu otsijate või niisama huviliste tarbeks mitmeid. Sai proovida sepatööd ja ehete sepistamist, seebiviltimist, küünlavalmistamist, savivoolimist, puuesemete vestmist, villakraasimist, lõngaketramist ja -kerimist.

Pidu ise algas Õie Pärteli torupillilooga, seejärel kogunesid ühisesse tantsuringi Valjala valla tantsurühmad. Vahele pikiti salvestusi Valjala rahvamaja algusaastatel tegutsenud, nüüdseks manala teele läinud pillimehe ja ringijuhendaja Aleksander Rüütli ning Kõnnu külas elava Leida Vilsaare meenutustest endisaegsest külaelust ja laulusalme. Leida Vilsaar oli ka ise kohal.

Folgi juba traditsiooniks kujunenud viktoriini viis seekord läbi ajaloolane ja poliitik Mart Laar. “Tema põhjustas pealtvaatajate hulgas suurt elevust. Siit tuli meil idee kutsuda igal aastal mõni tuntud poliitik ja talle konkreetne ülesanne anda. Üks asi on lihtne tervituskõne pidada, teine asi osaleda üritusel ja seda huvitavamaks muuta,” kiitis Kaido Kaasik.

Mis puutub kehakinnitamisse, siis oli kahtlemata päeva nael samuti juba traditsioonilised maa sees küpsetatud lammas ja ahjus küpsenud siga.
Valjala rahvamaja juhataja Viktor Martel ütles, et pidu külastanud sakslased kiitsid õlletelkide ja alkoholi puudumist. “Loodame, et Jööri folk jääbki selliseks ürituseks, ehedaks ja just meile omaseks,” sõnas Martel.
“On väga hea, kui inimesed ei unusta oma juuri.

Kui inimesed oskavad hoida ja kaasas kanda kodukohatunnet, siis on elus kõik hästi,” lausus vallavanem Kaasik, viidates sellega ka äsja lõppenud Jööri küla kokkutulekule. Jööri külaseltsi esimees ja muuseumi peremees Sulev Päeske nentis, et kõik läks nagu plaanitud. Tema sõnul oli heameel sellest, et töötoad oskasid tänavu ennast paremini müüa.

Ta lisas, et ise oleks tahtnud osa võtta ehissepiste töötoast, aga kahjuks ei jäänud aega. “Ma loodan, et järgmisel aastal on meil kasutada suurem lava ja suurem väljak, et saame end rohkem välja reklaamida ning vastu võtta rohkem rahvast,” avaldas Päeske. Soovijad said tänavu käia Jööri uues suitsusaunas, mis vallavanema sõnul oli keskööks leilivõtjaist punnis. Õhtul tantsitas rahvast ansambel Piibar ja Sõbrad.

Vaata ka pilte laupäevasest Klõpsust!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 125 korda, sh täna 1)