Ilma levita või Läti leviga (11)

Ilma levita või Läti leviga

TERE TULEMAST LÄTTI: Muratsi rannas olnud Riina sai oma telefoni sõnumi, kus teda teavitati Lätti saabumisest ja 7,32 kroonisest kõneminutihinnast.
Foto: Egon Ligi

Sõrve poolsaarel elavaid inimesi on juba mõnda aega kummitanud liigsuured mobiiliarved, mida inimesed enese teadmata endale tekitanud on. Samas võib aga juhtuda ka nii, et Sõrve piirkonnas levi üldse puudub.

Hiiglaslike summadega üllatusarved on tingitud sellest, et inimesed räägivad enda arvates Eesti mobiilivõrgus, kuid tegelikult on telefon automaatse võrguvaliku tõttu vahepeal Läti võrku üle läinud.

Ka Sõrvel Vintri külas elav Viljer Lõbus on hiigelarvete probleemiga kursis. “Ükskõik mis operaator sul on, mured on ikka samad – kas pole üldse levi või tuleb sisse Läti levi,” rääkis Lõbus. Tema ise on hetkel kahe mobiilioperaatori – Tele2 ja Elisa – klient. Kui ühel levi puudub, siis teisega saab ehk ikka jutud räägitud. “Läksin EMT-st Tele2 üle, pidavat parem levi olema, aga ega vahet pole küll,” nentis Lõbus.

Mees ise on juba kursis sellega, et soovimatult suurte arvete vältimiseks tuleb võrk käsiotsinguga valida, kuid arvab, et kui Sõrve sattunud inimene sellest võimalusest ei tea, on tema üllatus järgmisel kuul arvet saades tõenäoliselt suur. Näiteks toob ta oma naaberpere, kelle tütrel eelmisel kuul just nii juhtus.

“Huvitav on see, et Läti jaamad on ju kaugel ja sealt ulatub levi siiani, Vintri mast aga paistab ning levi pole,” arutles Lõbus. Internetiga seonduvad probleemid lahendati antud piirkonnas Salmele lisamasti paigaldamisega, kaks aastat tagasi käinud teleleviuuring pole siiani mingeid tulemusi andnud ning mobiililevi pole Sõrves veel kontrollimas käidud.

Huvitaval kombel pole Sõrve poolsaar ainus koht, kus mobiilid meelevaldselt lõunanaabrite võrku üle kolivad, üks selline paik asub ka päris Kuressaare külje all. Paar nädalat tagasi Muratsi rannas peesitanud Riinale saabus telefoni sõnum, mis tervitas Lätti saabumise puhul ja teavitas 7,32 kroonisest kohaliku kõne minutihinnast.

“Olin juba tükk aega rannas olnud ja tahtsin sõbrannale helistada, aga levi polnud. Siis tuli mulle sõnum ja telefoni vaadates olid kõik viis pulka täis. Hea, et sõnumi enne helistamist ära lugesin, muidu oleksin võib-olla pool tundi seitsmekroonise minutihinnaga jutustanud,” rääkis Riina.

EMT avalike suhete juhi Kaja Sepa sõnul on Sõrve piirkonnas tegu tüüpilise ülemere- ja piirialaprobleemiga. “Kuna merel puuduvad looduslikud takistused, mis mobiililevi neelaksid, levib signaal seal väga kaugele. Operaatorid nii siin- kui sealpool piiri küll püüavad antennide suundade ja võimsustega mängides tagada signaali “püsimist” õiges ulatuses, aga siiski on raske panna mobiililevi jooksma täpselt mööda riigipiiri,” selgitas Sepp.

Tele2 kommunikatsioonijuhi Kersti Gorstovi sõnul on ainus lahendus telefon käsitsi oma operaatori mobiilsidevõrku seada. Kui telefonis on aktiveeritud automaatne võrguvalik, võibki mobiil piiriäärsetel aladel välisriigi võrku üle minna. “Kindlasti tasub kodus olles aeg-ajalt veenduda, et telefon pole automaatse võrguvaliku peale tagasi läinud, mis võib näiteks juhtuda telefoni välja ja taas sisse lülitades. Läti võrk annab ennast mobiiltelefoni ekraanil märku tähisega LV. Kui ekraanile ilmub selline kiri, siis on telefon Läti võrgus ja tuleb käsitsi ümber lülitada oma operaatori võrku,” lisas Gorstov.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 98 korda, sh täna 1)