Naiskodukaitse kümblusseepi tehakse Valjalas (1)

Naiskodukaitse kümblusseepi tehakse Valjalas

SEEP VANA TAVA JÄRGI: Naiskodukaitsjad said oma seebi, mis kannab retrohõngulist nime “Naiskodukaitse kümblus- ja tualettseep” ja mille valmistas Valjala seebimeister Helina Mäekivi. Värsket toodangut käis Mäekivi toomas koos pisipoeg Mikuga.
Foto: Rita Loel

Läinud nädalavahetusel Setumaal RMK Mäe puhkemajas toimunud üleriigilises Naiskodukaitse juhtide laagris esitleti Naiskodukaitse seepi, mille oli valmistanud Valjalas elav seebimeister Helina Mäekivi. Seep valmis vanade heade traditsioonide kohaselt eriretsepti järgi.

“Mõnusa pehme vahuga, neutraalse lõhna ja nostalgilise väljanägemisega,” arvas uuest tootest Naiskodukaitse esinaise asetäitja Kersti Podmošenski, lisades, et Naiskodukaitse pidas juba ammu plaani ellu äratada esiemade (ehk siis enne okupatsiooni tegutsenud naiskodukaitsjate) eeskujul oma seebi valmistamine. “Sestap on tore, et ka kujundus sai selline 30-ndate aastate vaimus tehtud,” kiitis Podmošenski, kelle sõnul oli otsitud ka vana seebi näidist, kuid seda kahjuks ei leitud. 30-ndatel aastatel oli Naiskodukaitsel mitmeid oma tooteid – alates seebist ja lõhnaveest, lõpetades portselanserviisiga. Seepi, muide, tootis toona Orto.
“See, et uus Naiskodukaitse kümblus- ja tualettseep on valmistatud Saaremaal, on mõneti juhus,” tunnistas Podmošenski, märkides, et kuna Kaitseliit on riigiasutus, tuleb pakkumistel arvestada ennekõike soodsamat hinda. “Seda Helina Mäekivi ka pakkus ning alles hiljem selgus positiivne rõõmus uudis, et ta kuulub ka ise meie organisatsiooni,” rääkis Podmošenski.
Helina Mäekivi, kes on käsitööseepe teinud juba mitu aastat, ütles Saarte Häälele, et ehkki hakkas seepe esiotsa tegema puhtalt igavusest, oli Naiskodukaitse seebi tegemine talle tõeline väljakutse. “Eks ma käisin oma lõhnadega Tallinnas, kus siis kuslapuu välja valiti,” rääkis ta. Eriliseks teeb Naiskodukaitse seebi veel see, et lisaks retrohõngulisele pakendile on seebi sisse pressitud organisatsiooni tunnusmärk – Liiliarist. “Selle pressi saamine oligi kõige keerukam uue seebi tegemise juures,” tunnistas meister.
Mäekivi ütles, et tegelikult on ka Saaremaa naiskodukaitsjatega juttu olnud oma seebi valmistamisest, kuid praegu jõudis peastaap ette. “Eks me teeme Saaremaa naiste oma seebi ka ära,” lubas ta.
Podmošenski sõnul jääb Naiskodukaitse kümblus- ja tualettseep esialgu organisatsiooni meeneks, kuid laiema huvi korral kaalutakse ka selle laiemalt levitamist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 68 korda, sh täna 1)