XVI KURESSAARE KAMMERMUUSIKA PÄEVAD (2)

XVI KURESSAARE KAMMERMUUSIKA PÄEVAD

Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Foto: erakogu

Kammermuusika festival toob ülevaid hetki

Kuressaare linna sumedat augustikuu algust on jälle ilmestamas Kuressaare kammermuusika päevad, seekord juba 16. korda.
Omal ajal Tallinnas õppides sai Estonia kontsertsaali külastatud 1–3 korda nädalas: prioriteediks viiuliga seotud kontserdid. Muidugi tunnen Saaremaal elades nendest puudust. Kuid kui nii palju kaunist kunsti tuleb kammermuusikapäevade näol koju kätte, on see sülle kukkunud õnn. Pea igal aastal kohtumine uute interpreetidega nii oma kodumaalt kui ka raja tagant, osasaamine nii hea vana klassikalise muusika kui ka avangardse uudisloomingu teoste esitusest, mis kõik täidab südant ja kosutab hinge. Need on need ülevad hetked, mille nimel tasub elada.

Kõige ülevamaks peetakse instrumentaalmuusikat, sellest omakorda keelpillimuusikat ja viimasest veel omakorda viiulimuusikat. Nii ma sooviksin kammermuusikapäevadel kuulata siiski rohkem viiulit ja tšellot ja miks mitte ka vioolat ja kontrabassi. Kammermuusika pärineb ajast, mil muusika pidi kaunistama rituaale ja pidusid aadlike lossides. Et poogenpillidel on rohkem olnud sõna selles osas, sellest kõneleb fakt esimese dokumentaalselt tõendatud 4-keelelise viiuli pärinemisest aastast 1555 Andrea Amati meistrikäe alt, kusjuures klaver kujunes klavikordist ja klavessiinist välja alles 18. sajandil.
Meeldivate kohtumisteni!

Laine Sepp
Kuressaare keelpilliõpetaja


T, 3. august kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses
AVAKONTSERT

Andres Paas (klaver)
Anna-Liisa Bezrodny (viiul)
Indrek Leivategija (tšello)
Naissoo. Sibelius. Rimski-Korsakov. Mendelssohn

Festivali peakorraldaja ja kunstiline juht pianist Andres Paas jätkab ilusat traditsiooni ja teeb muusikalise avakäigu ka selle aasta festivalil. Armastatud ja hinnatud pianisti lavapartneriteks on aastate jooksul olnud paljud kodu- ja välismaised tippartistid. Seekord musitseerivad koos temaga silmapaistvad noored välismaal resideerivad Eesti muusikud Anna-Liisa Bezrodny ja Indrek Leivategija. Suurbritannias elav Anna-Liisa Bezrodny on üks enim konkursivõite saavutanud Eesti viiuldajaid, ta on rahvusvahelistel lavadel aktiivselt tegev nii solisti kui ka kammermuusikuna.

Praegu Saksamaal elav tšellist Indrek Leivategija on vaatamata oma noorusele jõudnud juba tõusta Eesti tšellistide paremikku. Äsja võitis ta Itaalias Veronas toimunud kaalukal rahvusvahelisel kammermuusikakonkursil “Salieri-Zinetti” esimese preemia.
Avakontserdi kava on põnevalt meeleolukas ja romantiliselt kirglik. Ettekandele tulevad Naissoo Klaveritrio, Sibeliuse “Humoreskid”, Rimski-Korsakovi “Kuldkikas” Zimbalisti seades ja Mendelssohni Klaveritrio nr 1 d-moll.


K, 4. august kell 19 Kuressaare Laurentiuse kirikus
MEDITATSIOONID
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Daniel Reuss (dirigent)
Pärt. Tobias. Tüür. Kreek.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on üks tuntumaid Eesti muusikakollektiive maailmas. Oma 29 tegevusaasta jooksul on koor esinenud enamikes Euroopa riikides, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Jaapanis, Austraalias jm. Koor on salvestanud muusikat paljudele mainekatele plaadikompaniidele (sh Harmonia Mundi, ECM, Virgin Classics, Carus jt) ja võitnud 2006. aastal ka ihaldatud Grammy auhinna koorimuusika kategoorias.

EFK on sage külaline maailma prestiižikatel muusikafestivalidel ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentide (Claudio Abbado, Neeme Järvi, Nikolai Aleksejev jpt) ja orkestritega (Austraalia, Praha ja Stuttgarti kammerorkestrid, Iisraeli Filharmoonia Orkester, Rundfunk-Sinfinieorchester Berlin Concerto Copenhagen jpt). Alates hooajast 2008/2009 on koori kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss Hollandist.
Kuressaares kõlab huvitav ja mitmekülgne valik eesti heliloojate vaimulikust koorimuusikast.


K, 4. august kell 22 Kuressaare Linnateatris
VISIOONID
“Dialoogid. Pas de Guitare”
Kaie Kõrb (tants)
Tiit Peterson (kitarr)
Triin Hook (valguskunstnik)
Turina. Tansman. De Falla. Martin. Moreno-Torroba. Brouwer. Dyens.

Etendus “Dialoogid. Pas de Guitare” ühendab endas kitarrimuusika ja moderntantsu. Laval on tippmuusik Tiit Peterson ja tipptantsija Kaie Kõrb. Naine ja mees. Kirglik lõunamaine muusika ja vaoshoitud põhjamaine mentaalsus. Kitarr, inimkeha, inimhing.
Tiit Peterson toob kuulajateni põneva valiku 20. sajandi kuuba, hispaania, prantsuse, tuneesia jt heliloojate kitarrimuusikast. Need kaunid meloodiad ja keerukad rütmikombinatsioonid esitavad väärilise väljakutse eesti ühele armastatumale priimabaleriinile, kes seekord paneb end proovile hoopis vabaplastika valdkonnas.

Koreograafia autor on Dmitri Hartšenko, keda seob nii Kaie Kõrbi kui Tiit Petersoniga pikaajaline loominguline koostöö väga erinevates projektides. Etenduse meeleoludele lisavad värvi valguskunstnik Triin Hooki valguslahendused.


N, 5. august kell 22 Kuressaare linnuses
LOSSIMUUSIKA
Calmus Ensemble (vokaalkvintett, Saksamaa)
Anja Lipfert (sopran), Sebastian Krause (kontratenor),
Tobias Pöche (tenor), Ludwig Böhme (bariton),
Joe Roesler (bass)
De Prés. Schubert. De Machaut. Tallis. Schein. Bach etc.

Viis noort lauljat on tõstnud a cappella žanri uuele tasandile. Intonatsioon on täiuslik ning muusikalise talendi, samuti interpreteerimisoskuste kohta võiks öelda: võrreldamatu. Calmus Ensemble on absoluutselt parim kõigist teistest samalaadsetest maailma vokaalgruppidest! (Deseret Morning News, Salt Lake City /USA).

Calmus Ensemble tähistas eelmisel hooajal suurejooneliselt oma kümnendat tegevusaastat. Tiheda kontserdigraafikuga koosseis on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud, esinetud on paljudes prestiižikates kontserdisaalides, osaletud festivalidel nii Euroopas kui ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikas (sh Schleswig-Holsteini muusikafestival, Leipzigi Bachi Festival, The International a cappella Week Hannoveris jm).

Nende pagasis on ka mitmed kaalukad konkursivõidud, mille hulgas Euroopa üheks tähtsamaks muusikaauhinnaks peetud ECHO Klassik Award (2009), esikoht New Yorgis toimunud konkursil International Concert Artists Guild (2009) jt. Ansambli CD-d on pälvinud kriitikutelt kõrgeid hinnanguid ja võitnud mitmeid auhindu. Paljusid muusikastiile viljelev Calmus Ensemble esitab Kuressaares mitmekülgse kava renessansiajastu muusikast kaasaegsete heliteosteni.


R, 6. august kell 21 Rüütli spaa Ritteri saalis
EKSOOTILISED PROMENAADID
“Ao Luar da meia Noite” / “Kesköine kuuvalgus”
South Trovadore (vokaal-instrumentaalkvartett, Portugal)
Mário di Moito (klaver, vokaal)
Carlos de Sousa (Portugali kitarr cavaquinho, vokaal)
Luis Trindade (akordion, vokaal)
Herlander Medinas (kontrabass, vokaal)
Fado. Alentejo tuna.

“Eksootiliste promenaadide” sarjas jätkab festival portugali rahvusliku muusika tutvustamist. South Trovadore on Portugalis tuntud ja populaarne vokaal-instrumentaalansambel, kes viljeleb peamiselt riigi lõunaregiooni Alentejo rahvuslikku muusikat. Nende Kuressaare kontserdi kava on põnev kooslus päikeselisest ja erinevaid inimtundeid peegeldavast fadost ning siinse kuulaja jaoks uudsetest tuna-lauludest, mis tõenäoliselt kõlavad sellel kontserdil Eesti publikule esmakordselt.

Grupp on portugali muusikat tutvustanud paljudes maailma paikades ja kõikjal on ansambli säravad kontserdid pälvinud kuulajate ja kriitikute ülipositiivse vastuvõtu. Kontserdi esimeses pooles – “Fado klaveril” – annab ansambli pianist ja laulja Mario Moito oma eripärase tõlgendusega fadokunstile täiesti uue värvingu. Tema mahlakat pillikäsitlust ja sensuaalse tämbriga lõunamaist vokaali on nautinud ja kiitnud kuulajad Portugalist Jaapanini.


L, 7. august kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses
FINALE
García Abril Quartett (Hispaania-Šveits)
Gabriel Estarellas Pascual (viiul)
Muriel Quistad (viiul)
Lea Gabriela Heinzer (vioola)
Ilija Andrianov (tšello)
Turina. Debussy. García Abril.

… kvarteti muusikaline suhtluskeel on muljetavaldav. Ansambliline kooskulgemine, oskuslik interpreteerimine ja tundlik tõlgendus olid nii täiuslikud, et mõjusid publikule peaaegu jahmatavalt. (Schaffhauser Nachrichten /Saksamaa).

Šveitsis tegutsev Hispaania keelpillikvartett asutati 2004. aastal ning kannab Hispaania ühe olulisema ja väljapaistvama kaasaegse helilooja Antón García Abrili nime, mis viitab ka ansambli repertuaaris oleva hispaania muusika erilisele rõhuasetusele. Kõrgelt hinnatud kvartett on andnud arvukalt kontserte Šveitsis, Itaalias, Hispaanias, Prantsusmaal jm. Samuti on kvartett osalenud paljudel rahvuslikel ja rahvusvahelistel festivalidel (sh Trecastagni International Music Festival,

Festival International de Guitare Pariisis, ORPHEUS Festival Zürichis, Festival Internacional de Música de Málaga jt). Ansambel on teinud hulgaliselt Haydni, Debussy, Martini, García Abrili jt heliloojate kvartetiteoste livelindistusi Hispaania Rahvuslikule Raadiole. García Abril kvartett on ORPHEUS-Konzerte ja Migros-Kulturprozent kaalukate kammermuusikaauhindade võitja.

Kuressaare kontserdil kõlavad muuhulgas Eesti esiettekannetena hispaania heliloojate Turina ja García Abrili haarava helikeelega keelpillikvartetid.

Festivali passid ja pääsmed on müügil Kuressaare kultuurikeskuses, Tallinna tn 6, E–R kell 10–18 ja tund enne algust kohapeal.
Piletiinfo (+372) 45 20 700, (+372) 51 13 118,
kammerfest@kammerfest.ee .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 48 korda, sh täna 1)