Avalike prügikonteinerite ümbrus ägab suvise risu all (10)

Avalike prügikonteinerite ümbrus ägab suvise risu all

KES VASTUTAB? Linnavõim on veendunud, et avalike konteinerite ümbruse peab korras hoidma prügivedaja, viimane aga kinnitab, et tema kohus see pole. Foto: Egon Ligi

Saarte Hääle toimetuse poole pöördunud linnakodanik tõi välja probleemi Kuressaare avalike prügikonteineritega. Nimelt on pea iga tuulisema ilmaga konteinerite ümbrus risu täis.

Kuressaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik ütles, et kõnealune probleem on tuttav tallegi, sest linnas ringi liikudes hakkab paratamatult silma, milline konteinerite ümbrus välja näeb. Linnamajanduse tööde nimistusse nende koristamine aga ei kuulu.

“Konteinereid tühjendavad teised ja nende ümbrust peavad samuti korras hoidma teised,” sõnas Raik. Paraku on konteinerite ümbrus tihti päris näotu. “Meile teeb see lisatööd ja -kulu, sest kui tuul ja linnud prügi tänavale kaugemale laiali veavad, siis peame juba meie selle ära koristama,” rääkis Urmas Raik, lisades, et probleemsete konteinerite juures avanev pilt ei ole tõesti visuaalselt kuigi kena. “Kui see prügi ikka tuulega satub n-ö meie poolele (tänavale – toim), siis on see meie rida, ja see on meile juba tõsine asi,” märkis ta.

Suvine mure

Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Karli Valt tunnistas samuti prügiprobleemi olemasolu. Tema sõnul on linna erinevates piirkondades avalikuks kasutamiseks liigiti 15 eri värvi konteineritega pakendite kogumispunkti, mille õigeaegse tühjendamise ja ületäitumise vältimise eest vastutavad keskkonnaministeeriumis akrediteeritud taaskasutusorganisatsioonid, kes on linnavalitsusele teadaolevalt avalike taaskasutatava pakendi ning paberi- ja kartongikonteinerite õigeaegseks tühjendamiseks sõlminud vastava lepingu OÜ-ga Prügimees.

Valt märkis, et sügistalvisel ja kevadperioodil toimus avaliku kasutamisega kogumispunktidest taaskasutatavate pakendite äravedu ja konteinerite ümbrus kokkukandepunktides oli üldiselt korras. Praegusel puhkuste ajal on tekkinud aga probleeme. “Suveperioodil, mil Kuressaare elanike ja külaliste arv on mitmekordistunud, on viimastel nädalatel ja päevadel nimetatud konteinerite ümbrus muutunud mitmel päeval nädalas – eriti aga esmaspäeva hommikuks – konteinerite ületäitumise tõttu äärmiselt ebameeldivaks,” tunnistas ta.

Valdi sõnul on linnavalitsus veendunud, et viimastel päevadel Kuressaares tekkinud konteinerite ületäitumise ja nende ümbrusse pandud prügi probleem on pigem ajutine ja lõpeb koos suvehooajaga. “Samas soovime ja loodame eelnimetatud probleemi kiiremat lahendamist tänu vedaja ja tellija koostöö operatiivsele paranemisele,” kinnitas ta.

Prügivedaja kohustus

Karli Valt ütles, et linnavalitsus on konteinerite ületäitumisest ja ümbruse koristamise nõudest korduvalt teavitanud nii OÜ-d Prügimees kui ka Tallinnas paiknevate taaskasutusorganisatsioonide (MTÜ Eesti Pakendiringlus ja MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon – toim) juhtkonda. “Juhul kui avaliku kasutusega kokkukandepunktides on konteinerite ületäitumise tõttu pandud taaskasutatavaid pakendeid ning paberit ja kartongi konteinerite kõrvale, siis on OÜ Prügimees kohustatud koristama Kuressaare kokkukandepunktides konteinerite ümbruse,” kinnitas Karli Valt.

Prügivedaja OÜ juhataja Riivo Asuja kinnitas aga, et konteinerite ümbruse korrashoid pole nende kohustus. “See on pakendiorganisatsioonide ja kohaliku omavalitsuse omavaheline küsimus, kuidas nad selle lahendavad. Meie rida see ei ole,” tähendas Asuja. Tema sõnul on Valdi väide, et konteinerite ümbruse eest vastutab vedaja, pelgalt linnavalitsuse arvamus. “Meil pole seda kuskil lepingus kirjutatud, et peame seda tegema,” kinnitas ta. Selles oli ta Valdiga siiski sama meelt, et tegemist on hooajalise murega.

“Konteinereid on lihtsalt vähe, see ongi põhjus. Kui ikka konteinereid vähe on ja tühjendussagedus on harv, siis nad ajavadki üle ja nende ümber on sodine,” sõnas Asuja. Prügimehe juhataja avaldas lootust, et olukord laabub sügiseks, sest praegu on käsil lisakonteinerite tellimine ning täiendavad konteinerid peaksid saabuma lähiajal.

Prügiprobleemiga kohti on Kuressaares mitmeid, kuid rohkem on inimestele silma jäänud Makrose, Maxima, Roomassaare poe ja Ida-Niidu konteinerid. Neist viimane asendati hiljuti suurema konteineriga ja olukord on seal pisut paranenud. Karli Valt lisas, et kortermajade, kaubanduskeskuste või spaade hoovis paiknevad konteinerid on paigaldatud kinnistute omanike tellimusel ning nende tühjendamise ja ümbruse korrashoiu eest vastutavad omanikud ise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)