Ajakaja: Väheke juttu kohvi- ja koogihädast (3)

Mõned päevad tagasi juhtusin turistitama tulnud sõpradega jälle mööda Saaremaad hulkuma. Pean tunnistama, et on päris kena sedasi külalise pilguga kodusaart vaadata. Et millest turist tegelikult huvitub, mis tema tähelepanu köidab, kus auto peatab ja mille peale kaamera haarab.

Ning kuidas ta meie poolt pakutavat tõlgendab. Tõepoolest, Saaremaa on kenasti vaeva näinud ja kõik kindlasti-peab-vaatama turistilõksud on hoolikalt välja pakutud. Sealjuures valdavalt kenasti korda tehtud, remonditud ja hoolitsetud. Ja eks suurem osa saarel seiklevaid turiste neid objekte mööda sõites omi puhkusepäevi veedabki. Nii meiegi. Päeva lõpuks olid juba omamoodi turistide sõpruskonnad tekkinud, kellega olime erinevates huvipunktides kokku trehvanud. Ja kelle kaamerates tõenäoliselt suht ühesugused pildiseeriad suve meenutamas.

Selles osas on, jah, Saaremaa tehtud ja välja pakutud küll. Kõige kena juures oli meil aga krooniliselt üks häda. Kohvihäda. Kuna mu reisiseltskond oli Soomest, siis oli see häda n-ö rahvuslikku laadi. Sest nagu ehk teiegi olete kogenud, ega soomlase päev pole täiuslik, kui ta vahepeal kohvi ja kooki pole saanud ning selle kohvitassi veeres siis ka kohalikku olustikku nautinud. Tuleb tunnistada tõde, et mulle endale tuli ka kohvihimu kallale, kui sedasi ringi hulkusin ja turisti mängisin – oleks olnud tõesti kena kas Mustjalas või Tagamõisas või kas või Kihelkonnal väike tassike head koorekohvi ja kohaliku memme küpsetatud marjapirukat võtta. Jah, lõpuks me Panga pangalt ühe kohvipaiga ka leidsime ja kohv oli seal tõesti hea, koogist rääkimata. Kuid…

Miks ei võiks olla mõni kohvikoht kuskil väiksemas paigas keset Saaremaad. Ega ei pea ju kõik sellised Panga kohviku stiilis moodsad ja uhked kohvi- ja söögimajad olema – miks mitte kohalikul memmel võimaldada suisel ajal kohalikus rahvamajas väikest kohvituba pidada – paar lauda ja toolikest ja omaküpsetatud kook ja tassike head kohvi. Ja teelistele võimalus korraks peatuda ja olusid nautida. Kas tõesti on asjaajamine selleks nii keeruline või puudub tahtmine? Äkki järgmisel suvel siiski on mõni selline kena üllatus?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)