Parmutõrjevahenditega ei olda rahul

Saaremaa talunikud ei ole rahul parmutõrjevahenditega, kuna nende toimeaeg on – vähemasti tänavuse parmurohkusega – reklaamitust oluliselt lühem.

Mustjala Kurissoo talu peremees Aarne Saarma ütles
Saarte Häälele, et tõrjevahend, mis kirjade järgi pidanuks kestma seitse nädalat, pakkus tema loomadele kaitset vaid nädalajagu päevi. “Nädal-poolteist tagasi panin peale, aga juba hakkavad parmud jälle ründama,” rääkis Saarma, kes hoidus siiski apteeki petukaubas süüdistamast. “Võib-olla sai rohtu vähe peale pandud, lisaks tuli ka vihma ja pesi võib-olla selle loomadelt ära,” pakkus ta.

Metsküla piimatootja Mati Maripuu kurtis, et vetapteegist ostetud 750 kroonine parmutõrje hoidis parmud loomadest eemal umbes neli päeva, ehkki tema sai aru, et toime kestab lausa neli kuud.
Ka Kõljala ühistu juht Tõnu Post märkis, et tema kogemuse põhjal parmutõrjevahendid loomadele lubatud leevendust ei too.
OÜ Taluapteek loomaarst Lea Hioväin rääkis, et putukate normaalse arvukuse (tabandumise) korral on ühe vahendi toime suurloomade puhul 6–8 nädalat. Sel suvel on parme väga palju ning loomade higistamine ja tugevad vihmavalingud lühendavad ravimi toimet.

Parema tulemuse saavutamiseks tuleb ravimit loomadele peale panna kaks korda hooaja jooksul. Esimest korda siis, kui loomad kevadel välja lastakse ning pärast esimese toimeaja lõppemist. “Siis on mingi eelnev krunt all ja see asi toimib paremini,” selgitas loomaarst. Juhul kui loomad tuuakse karjamaalt ööseks varju alla, tuleks ka see kärbestest puhtaks teha.

Lea Hioväina sõnul sõltub tõrjevahendi efektiivsus paljudest asjaoludest, sest nii loomapidajad, loomad kui ka pidamistingimused on erinevad. Leidub loomapidajaid, kes tõrjevahendit väga kiidavad. “Tagasiside on erinev ja me oleme sellega harjunud, see on hooajaline teema,” lausus loomaarst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)