Grusiinide keeruline suhe Stalinisse

Grusiinide keeruline suhe Stalinisse

1957. a avatud muuseum suleti perestroika ajal 1989. a. Mõne aja eest avati muuseum taas ja on praegu turistidele vägagi atraktiivne. Muuseumi üheks tähtsamaks vaatamisväärsuseks on majake, kus sündis tulevane diktaator.
Foto: Internet

Gruusias, inimkonna ajaloo ühe julmema diktaatori Jossif Stalini sünnimaal, ei ole tema avalik austamine midagi häbiväärset. Šveitsi saksakeelne ajaleht Neue Zürcher Zeitung (NZZ) kirjutab, et nüüd on selles Kaukaasia riigis tekkinud ajaloolaste noorem põlvkond, kes soovib uut lähenemist Stalini tegevusse ning parandada ametlikus ajalookäsitluses praegu valitsevat suhtumist oma kodumaa lähiajalukku.

Lehe korrespondent Markus Ackeret kirjutab, et siiamaani ei ole Gruusias jõutud selgusele küsimuses, kuidas ikkagi suhtuda Stalinisse. Alles hiljaaegu (see oli 2010. aasta suvel!!!) demonteeriti diktaatori sünnilinnas Goris talle pühendatud monument, et toimetada see läheduses asuvasse memoriaalmuuseumisse. Sellega seoses toonitab Šveitsi väljaanne, et “Gruusias leidus rohkesti neid (nii noori kui ka vanu ), kes väljendasid monumendi kõrvaldamise üle pahameelt ja laususid, et poleks paha, kui säärase kaliibriga mees nagu Stalin juhiks ka täna Gruusiat”.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)