Titeranna esindushoone avati musklimeeste katusešõuga (Galerii ja video!) (14)

Titeranna esindushoone avati musklimeeste katusešõuga (Galerii ja video!)

PARAADPILT AJALOO TARBEKS: (vasakult) Ahti Jakson, Urve Tiidus, Marek Kalmus, Ingrid Tilts ja Leho Soosilla.
Foto: Kertu Kalmus

Kuressaare supelrannas avas laupäeva keskpäeval kaasahaarava etendusega uksed uus ja uhke rannahoone, kus on ruumi nii vetelpäästele, noortekeskusele kui kohvikule.

Viimati ilutses spetsiaalne rannahoone toonasel Weise heinamaal 70 aastat tagasi. Pidulikku eeskava juhtinud Mati Talvistu märkis rannahoonet avades, et tänavu, mil Kuressaare tähistab kuurordi 170. juubelit, valmis uus hoone otsekui kingituseks kõigile saarlastele.
“Kuressaares puhuvad uued tuuled koos valminud rannahoonega. Milliseks kujuneb uue hoone tulevik, seda näitab aeg. Me kõik soovime talle parimat!” kinnitas Talvistu oma sõnavõtus.

Üksteise järel astusid Talvistu ajaloomeenutuste saatel rannahoone puitterrassile 19. sajandile omastes rannarõivastes noormees (Tanel Ting) ja ajastutruud neiud (Maria Pihl, Renate Soosalu).
“Hea tava ei soosinud segasuplust ega seda, et supelriietes mehed ja naised koos rannas aega veedavad. Paljudes randades lahendati “riietusküsimus” lihtsalt: naiste ja meeste suplemine viidi lahku, kehtestati erinevaid kellaaegu ning määrati kindlaks alad,” selgitas Talvistu, kuidas ammusel ajal rannaskäimisega lood olid.

20. sajandi alguse meenutuseks kaunistasid lava värvikirevate päevitusülikondadega rannalised Carmen Polding ja Kerttu Salujärv ning võimlemisklubi Gymnastica tüdrukud.
Siis aga vahetus kõlareist kostuv ajaloohõnguline rannamelu teravaks kitarritininaks ning rannahoone massiivsele betoonkatusele marssisid pealtvaatajate huilete saatel Bonsuna tiimi musklimehed mandrilt – Ahti Jakson, Leho Soosilla ning Marek Kalmus.

“Kas polnud kaunis toores meheilu?” uuris linnapea Urve Tiidus silmnähtavalt rahulolevalt publikult pärast päikeses välkuvat musklitemängu. Linnapea märkis, et 70 aasta järel uue rannahoone avamine on kuurorditraditsioonide 170. sünnipäeva tähistamiseks väga hea kingitus. “Kuid nagu me väga hästi teame, kingitused ei kuku kunagi taevast. Titeranna kordategemine on üks osa ühisprojektist lätlastega “Üks puhkus – kaks riiki”,” sõnas linnapea.

Kuna rannahoone ning supelranda püstitatud atraktsioonid koos rajatistega ehitasid kaks erinevat firmat, ulatasid ehitajad linnapeale ühe asemel kaks massiivset võtit. “Üks neist on puust, et ära ei upuks ja teine betoonist, et ära ei kaoks,” selgitas Kuressaare Ehituse projektijuht Raivo Kahm.
Pidulikule tseremooniale järgnes vetelpäästetorni juures 45-aastase staažiga vetelpäästja Heigo Kipsi meenutuste jagamine, millele järgnes näidis-päästeoperatsioon merelt.

Lisaks said kõik soovijad end lasta pidistada koos kulturistidega ning huvilistest moodustus musklimeeste juurde koguni pikk järjekord.
Hoone avamisele olid Rootsist kohale tulnud ka 70 aasta eest Kuressaare rannaala ehtinud hoone omaniku Tamara Loogna järetulijad Mall Mortenson ja Ants Loogna.
Kokku läks rannaala arendamine maksma 5,7 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 243 korda, sh täna 1)