Soojarekordid veel püsivad

Vaatamata nädalavahetuse suurele kuumusele pole ametlikud soojarekordid Saaremaal veel kukkunud.

Külli Loodla Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudist ütles Saarte Häälele, et pühapäeval oli Vilsandil 25,9, Sõrves 28,2 ja Roomassaares 26,9 kraadi. Rekordi kukkumisele oli kõige lähemal Sõrve soojus, kus on nii juulikuu kui ka kogu aasta maksimum täpselt 30 kraadi, mis on mõõdetud 11. juulil aastal 1914.

Vilsandi juuli senine maksimum on 30,8. Roomassaare on suhteliselt uus mõõtmiskoht, kuid seal võib aluseks võtta endise Kuressaare vaatluspunkti (lennujaamas – toim) andmed, mis näitavad juulikuu maksimumiks 30,0 kraadi sooja. Loodla märkis, et kui vaadata lähipäevade ilma, siis pole välistatud, et temperatuurirekordid siiski uuenevad.

Saarte Hääl palus käesoleva sajandi seni kuumimate ilmade osas abi taas Koimla küla mehelt Heino Lahelt, kel üles tähendatud tähtsamad ilmanäitajad viimase 35 aasta kohta. Heino abikaasa Linda luges ette, et kõige kuumem päevane õhutemperatuur on seni olnud 2003. aasta juuli lõpul ja 1. augustil, mil kraadiklaasinäit tõusis 30 pügalani. Kui ilmajaama andmeil pole praegune kuumalaine senist absoluutset rekordit veel löönud, siis Koimla ilmavaatlejad said eile varjus mõõta 31,8 kraadi.

Eesti Energia teatas, et palavate ilmadega seoses kasvab elektriliinide pikemaks venimise tõttu nende madalale vajumise oht. Madalale vajunud elektriliine ei tohi puudutada ega nendele läheneda, kuna juhtmed võivad olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi. Eesti Energia palub inimestel katkenud või madalale vajunud õhuliinide juhtmetele mitte läheneda ning anda teada rikketelefonil 1343.

Lisaks tõusis palavate ilmadega seoses märgatavalt elektrienergia tarbimine suurtes konditsioneeridega hoonetes. Eesti Energia soovitab jälgida, et jahutusseadmete kasutamisest ei tekiks suuri ülekoormusi.
Eesti Loomakaitse Selts aga kutsub üles oma lemmikuid mitte unarusse jätma. Oluline on tagada loomadele piisava koguse värske vee olemasolu ning võimalus varjuda päikese eest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)