Ajakaja: Mida tellid, seda saad? (1)

Eestlane on kummaline – ta pole kunagi rahul. Talvel kurtis, et on väga külm ja liiga palju lund. Eelmised suved kurtis, et pole üldse õiget suve enam… Nüüd on soe ja päikseline juba päevi ja uus häda on kallal ka eestlasel – liiga soe…

Nii see on, et kas me kunagi suudame ka millestki rõõmu tunda? Millegagi rahul olla?
Miks on eestlaste rahvuslikuks iseloomujooneks kujunemas muu hulgas ka pidev rahulolematus? Mille tulemuseks muideks on ka krooniline tänamatus?
Kui küsida eestlase käest, kuidas läheb, saab harva vastuseks midagi muud kui et noh, läheb ka, või: mis ta siin läheb… Ning ilmtingimata järgneb repliigile pikem ülevaade sellest, mis kõik on pahasti – alates oma tervisest kuni riiklike otsusteni välja.

Olen kohanud isegi sellist suhtumist, et mõnda optimistliku maailmavaatega inimest peetakse väheke totakaks. Ja ilmtingimata vaadatakse võõristavalt nende väheste peale, kes julgevad tunnistada, et neil läheb hästi. No selles viimases näites võib ka kadedus teguriks olla…
Aga jah, krooniline rahulolematus kõigi ja kõigega…

Soomlane, kuigi veelgi põhjamaisem ja veelgi enam pimedast ja külmast kliimast vaevatud kui eestlane, on nendes asjades palju rõõmsameelsem. Halba ilma sealmail ei tunta – on vaid ebasobiv riietus. Ja kui soomlaselt küsid, kuidas läheb, siis ei hakka keegi sulle naljalt kurtma, et oh, küll see elu on halb, vaid ikka vastatakse rõõmsalt, et kenasti läheb. Nõnda vastatakse isegi siis, kui tegelikult kenasti ei lähe.

Lihtsalt hoidutakse paha energia levitamisest. Sama suhtumine on ameeriklastel. Ja olen kohanud eestlasi, kelle meelest see ameerikalik “how do you do?” ja sellele pika viriseva triaadi vastuseks mittesoovimine on üks ameerikaliku pealiskaudsuse märke, millest ei peeta.

Aga vaatame nüüd asja teist poolt: OK, oleme põhjalikud ja siirad ja väldime sellist mõttetut small talki. Viriseme sooja ja külma, valguse ja pimeduse, iseenda ja teiste elude üle… Ja kas see kõik teeb meid õnnelikumaks?
Äkki meie elu ikkagi tegelikult ka ei olegi nii hull, kui me seda oma etteheitvates mõttevahetustes välja ütleme? Äkki on isegi vahva, et on soe suvi, külm talv, hing sees ja söök laual?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)