Soomusrongi Mari – 125, vapper saare naine Vabadussõjas

Soomusrongi Mari – 125, vapper saare naine Vabadussõjas

SOOMUSRONGIL: Mändjalast pärit Melanie Laid läks vabatahtlikult Vabadussõtta ning teenis soomusrongil nr 1.
Foto raamatust “Soomusrongide diviis Vabadussõjas”

Naised Vabadussõjas on teema, millest on vähe kirjutatud. Ometi andis iseseisvuse kättevõitlemisse panuse kogu rahvas, olgu siis rindel või tagalas.
Kunagise Vabadussõja ajaloo komitee hinnangul võitles rindel koos meestega umbes poolsada naist. “Umbes” seetõttu, et enamik neist läks meestega koos isamaad kaitsma, võttes endale mehe nime – vähemalt sõja alguses ei lubatud naisi püssi alla.

Praeguseks on teada, et vähemalt üks Saaremaalt pärit naine osales Vabadussõjas ka soomusrongil Kapten Irv (ehk siis soomusrong nr 1). Tegemist oli Melanie Laidiga Mändjalast, kelle sünnist läinud kuul möödus 125 aastat.

Soomusrongi Mari, sellise nime sai Melanie rongil, oli saanud kooliharidust vaid kaks talve ning sattus juba 8-aastaselt Kuressaarde lapsehoidjaks. Edasi tuli juba teenijakoht Saka talus, alates 1917. aastast läks neiu mandrile ning järgmisel aastal sattus juba teenistuskohtade vahetalituse kontori kaudu Johan Pitka juurde. Pärast seda, kui Pitka oma pere sõja eest Inglismaale pakku saatis ning ise sõtta läks, jäi Melanie üksinda kodu hoidma. See talle ei meeldinud, sest üksi oli kõhe olla, ning nii ta teataski peremehele, et tuleb ka sõtta.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 89 korda, sh täna 1)