Sinivetikas esiti vaid pelgalt ehmatas (3)

Sinivetikas esiti vaid pelgalt ehmatas

Foto: Egon Ligi

Ehkki Kuressaare Titerannas lehvis eile kollane lipp, usuvad spetsialistid, et esialgu sinivetikad seal suplejatele suurt ohtu ei kujuta. Mõistlik oleks vaid pärast vees käimist riided vahetada ja duši all käia.

Möödunud nädala lõpus võeti Kuressaare supelrannas kaldalähedasest veest sinivetikaproov ning analüüsimise käigus leiti sinivetikat Microcystis. Mõnikümmend meetrit kaldast eemalt võetud proovis siiski märkimisväärset kogust sinivetikaid ei leitud. Kuna tugeva tuule tõttu ei paiknenud fütoplankton lahes ühtlaselt, siis täpsema vetikasisalduse teadasaamiseks võetakse sel nädalal regulaarselt veel täiendavaid proove.

“Käisin eile vaatamas nii Titerannas kui ka Mändjalas ning kummaski rannas vetikaid palja silmaga ei näinud,” ütles terviseameti Saaremaa esinduse inspektor Urve Raag Saarte Häälele. Inspektori sõnul tellisid nad igaks juhuks küll Tallinnast taara sinivetika proovi võtmiseks ning eile võttis ta ka mõlemast rannast vee puhtuse proovid.
“Võib-olla mõjub mõnele tundlikule inimesele merihernes,” arvas Raag kommentaariks selle kohta, et paar inimest oli Titeranna veest punased täpid peale saanud.

Mereinstituudi laborant Anneli Heinla märkis, et Titerannas on küll esimesi vetikaid kohatud, kuid seda, mis seisus nad on – kas hakkavad paljunema või on lagunemisstaadiumis – ta öelda ei osanud. “Vetikatele meeldivad vaiksed ja soojad ilmad,” sõnas Heinla, lisades puhkajate rahustuseks, et tänavu on Liivi lahel sinivetikat märgatud veel suhteliselt vähe.

“Kindlasti ei hakka praegu keegi suplust ära keelama,” toonitas Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš, lisades, et põhimõtteliselt on tegemist iga-aastase probleemiga – rannailmade tulekuga kaasneb ka võimalus vetikate kasvamiseks. “Kindlasti tuleb jälgida rannas olevat infot,” soovitas linnaarst, kelle sõnul tasub ennast igal juhul pärast vees käimist voolava vee all puhtaks pesta, vahetada riided ning igaks juhuks ei ole soovitatav ka merevett alla neelata.

Urve Raag nentis, et soojade ilmadega teevad nad rannaveest proove 2 nädala tagant (jahedate ilmade puhul 3 nädala tagant) ning takseerimas käivad nad maakonnas kolme randa. Lisaks Titerannale Kuressaares veel Mändjala ja Karujärve randa. “See on omavalitsuse otsustada, kas registreerida oma territooriumil supelrand või mitte,” märkis Raag, lisades, et ametlik suplusrand toob vallale küll kaasa ka kohustusi, kuid kindlasti on veepuhtuse kontrolli nõude taga inimeste tervis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)