Lossipäevad tõid keskaja hõngu (Galerii!)

Lossipäevad tõid keskaja hõngu (Galerii!)

EHE VÄRK: Üritusele lisas põnevust lossi taga maha peetud lahing rootslaste ning venelaste vahel. Pidevad püssi- ning kahuripaugud panid nii mõnegi väiksema lapse hirmust nutma.
Foto: Peeter Kukk

Üritus, mis algselt kestis vaid ühe päeva, on nüüdseks laiali jaotunud kolmele. Kuigi piiskopi pidusööki oli võimalik nautida juba reedel kella üheksast, said 10. lossipäevad ametliku alguse 2. juuli keskööl kahuripaugu ja ilutulestikuga. Muidugi ei puudunud avamiselt ka lossihärra tervitus.

Õhtu jätkus keskaegse hõnguga etenduste ja öökinoga, mille käigus näidati Jerzy Kawalerowiczi filmi “Krzyžacy” (“Ristirüütlid”).
3. juuli keskpäeval sai ürituse ühe oluliseima osana nautida linnateatri juurest alanud rongkäiku, mida elavdasid keskaegse muusikaga ansambel Rondo ning lõbusad lätlased, kes igal peatusel laulu üles võtsid.

Lossihoovis olid seekord avatud käsitööõu ja -kojad, kus oli kaupmehi nii Eestist kui ka Lätist. Lettidel sai näha kaupa klaasikunstist, puunikerdistest, heegeldus- ning kudumistöödest lausa lahingurõivastuseni välja. Käsitöökodades sai oma silmaga jälgida ning kaasa elada sellele, kuidas sepad tööd teevad. Kel soovi, sai kedervarrel oma lõnga valmis teha ning selle koju viia.

Need aga, kes ülemäära suured käsitöösõbrad ei ole, said nautida erinevaid vaatemänge. Näidati keskaegseid võitlusnippe nii mõõkadega kui maadluses ning seda ka naisterahvaste esituses.
Huvilised said silma ja kätt proovida vibulaskmises ning lastelgi oli oma väikesel mänguväljakul võimalik arendada nii nutikust mõistatuste lahendamisega kui ka oma täpsust, püüdes puude otsa kinnitatud trossist alla lastes sinna kõrvale paigutatud rüütlikiivrile odaga pihta saada.

Lisaks sai osa võtta erinevatest ekskursioonidest nii linnuses kui selle hoovis. Legendirajal käidi giidi juhatusel läbi linnuse erinevad ruumid, millest igas räägiti huvitav jutuke küll piiskopi varandustest kuni ühe piiskopi ränga mõrvani. Viimase tõttu sai aga Kuressaare linnus, mis kunagi kandis nime Arensburg, esimest korda Euroopa kirjalikes allikates mainitud.
Teise päeva lõpuks sai taas nautida teatrit ning läti rahvatantsijaid. Kuresaare lossi päevad lõppesid aga veidi vaimulikumas võtmes Siioni koguduse jumalateenistusega vanas piiskopilinnuses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)