Juunipäevad, mis muutsid meie saatust (3)

Juunipäevad, mis muutsid meie saatust

UUS MENTALITEET: Sel 1940. aasta jaanikuul tehtud fotol on jäädvustatud Saaremaa kehakultuurlaste rongkäik-üritus. Rahvuslik trikoloor on kadunud, selle asemel lehvib punalipp…
Foto: Saaremaa Muuseum

Nädal tagasi kirjutasime 1940. aasta juunisündmustest, mis juhatasid sisse Nõukogude okupatsiooni ja muutsid kardinaalselt meie riigi ja rahva ajalugu. Tänases lehes meenutab neid sündmusi ajaloouurija BRUNO PAO, kes oli tol ajal pisike poisike. Mälestuste autori sõnul oli 70 aastat tagasi toimunud sündmuste kõige traagilisem tagajärg see, et neist sai alguse protsess, mis hävitas eesti rahvuskultuuri ühe peamise alustoe, talupoegkonna. Just Nõukogude okupatsioon laostas meie maaelu ning pani aluse sunniviisilisele industrialiseerimisele ja linnastumisele. Kõik need tagajärjed on meie igapäevaelus täheldatavad veel praegugi.

1940. aasta juunis astusin üheksandat eluaastat. Üksiku kasulapsena huvitusin salapärasest ümbritsevast maailmast, lugesin pidevalt ajalehti ja kuulasin vanemate inimeste jutte elusündmustest. Soovisin salamisi saada kirikuõpetajaks, kes jutlustab tugeva ja selge häälega tarku tähendamissõnu. Joonistasin aga palju sõjamehi, kellel aumärgid rinnas.

Eelmisel sügisel oli alanud Teine maailmasõda. Minuga koos elanud tädipoeg, kes sõjast tagasi ei tulnudki, arvas, et sakslane võidab. Tema, Kuressaare poiss pidas lugu saksa keelest ja muusikast. Tegelikult mobiliseeriti ta 1941. aasta suvel Punaarmeesse nälja ja Velikije Luki lahingute sisse. Mina jäin põlistalu, kus minu ema oli sündinud, ainukeseks meeshingeks.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)