Suursündmus: Saaremaal pesitsevad kaljukotkad

Suursündmus: Saaremaal pesitsevad kaljukotkad

HARULDANE FOTO: Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitsebioloogi Rein Nellise tehtud pilt kaljukotkaste pesapuust.

Eesti Päevaleht kirjutas eile, et sel kevadel raputas meie linnuhuviliste maailma sajandi uudis – nimelt leidsid kotkauurijad pärast enam kui saja aasta pikkust pausi Saaremaalt taas ühe Eestis üliharulduste hulka kuuluvate kaljukotkaste pesa, kus on kasvamas ka üks kotkapoeg.

Kotkapesa olemasolu kahtlustati juba aastaid, rääkis keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitsebioloog Rein Nellis, kes ühes Raul Mel-sasega Ida-Saaremaalt asustatud kotkapesa avastas. Pesa jälile jõuti aga lõpuks tänavu varakevadel. Siis nägid linnumehed Koigi rabas üht merikotkaga kembelnud noort isast kaljukotkast. Pesa võimaliku asukoha reetis seejuures oma kaaslasele appi tõtanud vanem emaslind, kes isast kiusanud merikotkale kohe tuule alla tegi.

Kui maikuus piirkonda üksikasjalikumalt kontrolliti, märgatigi ühe männi otsas kaljukotka pesa. Läbi binokli paistis üle pesaserva ka ühe kotkavõsu väike peanupp.
Tähelepanuväärsest avastusest rääkides märkis Nellis, et kuna kaljukotkaid on peale Koigi ümbruse mujalgi lendamas nähtud, võib arvata, et Saaremaal on neil pesi veelgi.

Eestis rangeima kaitse alla kuuluvate kaljukotkaste arvukus on viimase paarikümne aastaga tasapisi kasvama hakanud ning viimaste hinnangute järgi pesitseb neid meil 40–50 paari.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)