Mees elab 35. aastat nõelaga südames (2)

Mees elab 35. aastat nõelaga südames

SÄRGIKRAE SÜÜDI: Argo Paju meenutas, et tööõpetuse tunni jaoks oli vaja nõel kaasa võtta ja kuhu koolipoiss selle ikka paneb? Argo torkas selle kraenurga taha kinni.
Foto: Peeter Kukk

Toonase koolipoisi aastate tagune hooletu ümberkäimine õmblusnõelaga viis selleni, et Leisi vallas elaval Argo Pajul on senimaani ligi 3-sentimeetrine jupp nõelast kuskil “südame ligi”.

Kus täpsemalt nõel asub, seda mees ei tea, kuid ta teab, et see on olemas, sest paari kuu eest südamehädaga Tallinnas haiglas sondeerimisel käies tekitas aparaatide ekraanile kuvatud nõelajupp arstides suurt elevust.
“Ei teagi täpselt, kus ta seal asub, kuna me arstiteadus pole vist nii kaugele arenenud, et seda välja selgitada. Pole kellelgi õnnestunud teda kinni püüda veel,” naeris 1966. aastal sündinud Argo Paju nõelajupist rääkides.

Enda sõnul poleks mees arsti juurde läinudki ja nõela olemasolu meenuski talle alles siis, kui pealinna arstid talle sellest pilti näitasid. “Vahel justkui oleks tunda, seepärast ju ka arsti juurde läksin nüüd, ja vahel nagu häirib ka, kuid ei ole mina volitatud teadma, kus ta täpselt asub. Südame sees pole kindlasti mitte, aga pildi peal oli näha, et südame kontuuri peal ta on,” selgitas Paju.

Koolipoisi rumal temp

Nõela keresse saamisest on praeguseks möödunud aastakümneid. “Ikka päris tähtede õppimise aegu oli see. Eelkoolis tööõpetuse tunnis oli vaja nõel kaasa võtta ja kuhu koolipoiss selle ikka paneb – torkasin kraenurga taha kinni,” meenutas mees ja lisas, et unustas seejärel ära, kuhu ta selle pani. Vahetunnis hakkasid koolipoisid mööda trepikäsipuud liugu laskma.
“Ma nii kõrgele ronida ei ulatanud ja lasin käega kinni hoides, kuid nõnda libisedes tõmbas kraenurga kuidagi kaenla alla ja sealt see sisse supsaski,” rääkis Paju. Kohalik arst sai tookord küll nõela otsast korra kinni, kuid see lipsas siiski käest ära.

“Nõnda ta nüüd on. Ma lootsin, et see on juba ammu ära roostetanud, aga nüüd on olnud juba 35 aastat kokku. Ilmselt oli kvaliteetsest Nõukogude aja metallist tehtud, sest pole seni ära roostetanud,” muigas mees.
Nüüd, mil nõel taas päevakorras, on Argo Paju sõnul kaks valikut: kas lõigata see välja või jätta kõik nii, nagu seni on olnud. “Jutt jäi arstidega, et tahavad mu sügisel uuesti uurimisele saata Tallinna,” sõnas Paju ja lisas, et Kuressaare haiglas pole nõela kätte saada võimalik. “Siin röntgenis teda näha polnud ja täpset vastust ma ei saanud, aga öeldi, et kui segama hakkab, siis on vaja välja lõigata.”

Vähemalt seni on mees arstide soovitusest viisakalt keeldunud. “Ei tea, kas tasub sinna sonkima minna. Mehed elavad ka, püssikuul keres, mitu aastat. See ju nii pisike – 2,5–3 cm pikk, mis ta mind ikka segab, kehakaalule ta ka olulist lisa ei anna,” on Paju jätkuvalt optimistlik.
“Ilmas on palju hullemaid asju, mis segavad,” lisas ta.

Ohtlik ilmselt pole

Argo Paju perearsti Katrin Kallasmaa sõnul avastati nõelajupp mehe rinnust juhuleiuna. “Oli küll plaanis saata ta edasi rindkerekirurgiasse, aga hetkel ta tundis, et võtab endale natuke mõtlemisaega,” ütles Kallasmaa Saarte Häälele, lisades, et loodetavasti nõustub mees sügisepoole siiski edasistele uuringutele minema.

Perearsti sõnul asub nõelajupp tegelikult siiski otse südame küljes, kuid õnneks mitte selle sees, vaid väljaspool. “Nõel leiti rinnakorvist südamelihasesse tunginult väljastpoolt. Seega südame küljes on ta küll, aga selle kõige pindmisemas kihis ja südame funktsioonihäiret ta Argole seeläbi ei tee. Mõningast füüsilist valu võib ta aga valmistada,” selgitas Kallasmaa. Süda seestpoolt ja sooned on mehel arsti kinnitusel aga igati normis.

Perearst märkis, et tema jaoks oli tegelikult üllatus, et pealinna arstid meest otse edasi spetsialistide juurde ei suunanud. “See vajaks kas Tallinna või Tartusse suunamist, aga nemad saatsid ta Saaremaale perearsti juurde tagasi,” märkis Kallasmaa.
Seega ei usu ta, et juhuleid patsiendile eriti ohtlik oleks. “Ma arvan, et kui ta oleks ohtlik olnud, siis oleks Tallinna arstid saatnud ta kohe kirurgide juurde edasi,” lausus perearst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)