Kulus 19 aastat… ja Heinmetsadel elekter majas! (3)

Eile kell 11.15 süttis Helma ja Mati Heinmetsa kodus Mustjala vallas Kiruma külas taas elektrilamp voolust, mis saadud Eesti Energialt. Probleem, mis sai alguse 1991. aastal, on lahenenud.

“Täpset kogumaksumust ma praegu öelda ei teagi,” ütleb Nurme talu peremees Mati Heinmets Saarte Häälele. “Meie pere on esialgu maksnud omaosaluse 32 000 krooni.” Ta lisas, et lõplik kalkulatsioon on veel tegemisel, aga juurde maksta ilmselt ei tule. Eesti riik maksab Heinmetsade voolu eest üle miljoni krooni.

Kogu ehitamine võttis peremehe sõnul aega vaid 17 päeva, ometi sai esimene avaldus kirjutatud 1991. aasta juunis.
“Eks ma ise polnud ka võib-olla järjepidev pealekäija,” süüdistas Mati Heinmets veidi ka ennast. “Aga kui ükskord hakkasin uurima, millal mu avaldusele vastatakse, siis sain nii maaparandusvalitsusest kui ka Eesti Energialt vastuse, et neil polevat kombeks avaldustele vastata.”

Heinmetsa arvates viis just selline suhtumine asjade venimiseni. Teiseks takistavaks asjaoluks olid tema arvates ka vahepealsed seadusemuudatused. “Kui meie alajaam siit omal ajal minema viidi, arvasin, et hakatakse uut panema, sest selleaegne seadus nõudis kõikide varade arvele võtmist,” meenutas peremees toonaseid aegu. “Aga arvele võtmise asemel likvideeriti hoopis kõik ära.”

Nüüd on perel vaja ka kodused elektrisüsteemid uuendada ja muretseda uus kodutehnika. “Uus pesumasin on juba ostetud, praegu sätime selle ajutiselt ka üles,” rääkis Heinmets. “Küllap jaanipäevaks oleme esialgsed asjad käima saanud.”
Küsimuse peale, kas oma generaator läheb nüüd müüki, vastas peremees: “Ei müü siin midagi, mine tea – mingi reserv peab ikka olema…”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)