Lastepäeval avatakse Orissaares Titerand (2)

Lastepäeval avatakse Orissaares Titerand

 

Ühes lehes oli lugeja repliik: meil tähistatakse emadepäeva ja isadepäeva, aga lastepäeva ei ole! Minu meelest on see olemas – 1. juuni, olgugi et lastekaitsepäev. Arvan, et laste kaitsjana sobib isa rolli käsitleda ka tänasel päeval, mistõttu pühendan artikli isade ja laste teemale. Elus on mitmeid rolle. Olles isa oma lastele, ollakse mõnikord ka näiteks ettevõtja. Tean ettevõtteid, kes lastekaitsepäeval teevad lastegruppidele soodustusi.

Hiljuti pärisin uuelt kolleegilt, et kuidas ta on meil sisse elanud ja kuidas perel läheb. Küsisin ka laste kohta, eriti seda, kas aktiivne töö jätab piisavalt võimalusi olla laste jaoks olemas. Vestluse lõpus ta tänas, öeldes: “Väga hea, et sa lastest huvitusid – seda on hea tunda.” Ta oli arvanud, et lastest rääkida ei ole selle töö juures kohane, kuna tegeletakse nii tähtsate asjadega!

Ma tahan selle looga öelda: head asutuste ja ettevõtete juhid, kevadesse jääb vanematel palju lastega seotud üritusi. Tagasihoidlikud vanemad ei julge töölt vaba päeva küsida. Kui võimalik, olge juhina selles isalikus rollis, kaitstes lapsi sel viisil, et nad ei pea oma pidulikul päeval üksi olema!

Suureks või iseseisvaks

Tädipoeg ütles kord kuldsed sõnad: lihtne on lapsi üles kasvatada, aga katsu neid iseseisvaks kasvatada. Kui mandrile elama läksime, tegin mitmest vanast korterist perele suuremat elamist, aga poja tuba jäi pooleli. Abikaasa kurtis mitmel korral, et tüdrukutel tegin tubades remondi, aga pojal mitte. Sõnasin, et noormees saab ise hakkama. Ootasin, kuni poeg tuleb küsima, et millal ta toa korda teeme. Vastasin, et siis, kui tal on plaan valmis, vaatame, kuidas seda ellu viia. Lõpuks sai see tuba väga eriilmeline.
Kord olid põrandakatteks vanad CD-plaadid ja laes särasid tähed. Ka valmistas poeg endale lae alla nari ja sinna alla istumise nurga. Eks ta teinekord asus tormakalt tegutsema ja mõnigi kord sai pruss kiirustades lühem saetud kui vaja, kuid praegu täismehena on ta oma perele korteriremondi täiesti iseseisvalt teinud.

Noorte isade dilemma

Tänasel lastekaitsepäeval kaitseks mina ka noori isasid. Näen, kuidas saarte noored isad on mitmes mõttes tõmbetuulte räsida. Ühelt poolt tahaks olla kodu, pere ja lastega, kuid töökohaotsingud viivad kaugele. Nii jääb aega perele pühenduda napiks, sellises olukorras kannatavad kõige rohkem lapsed.

Ühel pühapäeval nägin Orissaare lasteaia hoovis noort isa oma last kiigutamas. Esmapilgul täiesti tavaline pilt. Siis mõtlesin, et vaevalt saaks ta tööpäevadel lapsega kiikuma minna, kuna lasteaed ju töötab. Ja alevikus polegi palju avalikke kiikesid. Aktiivsemad korteriühistud on neid teinud, aga igasse õue ja igale perele polekski mõeldav neid püstitada. Siit üleskutse – vaadake oma elukohas ringi, kindlasti on mõni nurgake, kuhu võiks laste jaoks midagi püstitada. Suurepärane isade ja poegade koostegutsemise projekt järgmiseks lastekaitsepäevaks.

Noored pered tagasi

Olen märganud, et noori peresid tuleb saarele tagasi. Peamiselt emad lastega, kuna siin on parim keskkond laste kasvatamiseks. Kahjuks peavad isad jääma kaugele raha teenima. Selleks, et isad saaksid oma lastega kvaliteetaega jagada, tuleb ühistegevust leida. Kiige- ja mänguplatside talgute korras ehitamine võib olla üks võimalus. 1. mai talgupäev ja tänased Titeranna jätkutalgud Orissaares näitavad, et rahvas tuleb hea ideega kaasa.

Võite arvata, millise uhke tundega läks 5-aastane Tormi oma vanaemale randa näitama, kus ta 1. mail riisus. Paar suve tagasi tegin Orissaares oma majale katust. Naispere arvas, et peaks ikka selle töö tellima. Mina seevastu kutsusin appi venna ja vennapojad. Õe juurest läbi minnes võtsin kaasa ka õepojad. Poisid olid vahemikus 9 kuni 14. Ütlesin poistele, et eelmine katus pidas 80 aastat vastu, seekord teen katuse mina, aga järgmine on teie teha! Kust mujalt nad muidu kogemusi saaksid!

Lastemerest on saanud Titerand

Paljud mäletavad veel aega, kui kõik Orissaare lapsed õppisid ujuma Lastemeres. Nüüd on see koht kinni kasvanud. Seda suurem oli inimeste õhin, kui kuulsid Titeranna talgutest. 1. mail olid kõige vanemad talgulised kuldsesse ikka jõudnud vanaisad-vanaemad ning noorim, kes vankriga kaasas, oli 11-kuune. Mulle kui algatajale tundus üllatav, kui palju see kodanikualgatus leidis toetajaid. Täna kell 17.30 avame pidulikult Titeranna.

Tegusad kodanikud muudavad oma kodukoha paremaks. Et masu ajal on kodanikud toetanud oma isikliku rahaga, tahan suuremaid annetajaid nimeliselt tänada: kruusa ja liiva hankimist toetasid perekonnad Ligi, Oll, Prii, Kaljuste ja Kutsar. Perekond Vesiaid valmistas kiige, Tarvo Simastel oma ettevõttega valmistas riietuskabiini. Transpordiga toetas Titeranna ettevõtmist perekond Traumann koos ettevõttega Träx.

Täna kell 16 on Orissaare vallavolikogu saali oodatud kõik, kes Illiku laiul tegutsevad ja keda huvitab Titeranna tulevik.

Gustav Kutsar
Titeranna talgute eestvedaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)