Kes minevikku ei mäleta…

Laupäeval, 29. mail 1920 kirjutas Meie Maa kohalike uudiste rubriigis vallasekretäride koosolekust. Seal otsustati põhipalka nõuda 1200 marka, valla elanikkude arvu peale vaatamata. Peale põhipalga nõudsid vallasekretärid 30% elukalliduse lisa.

Põhipalga maksaksid vallad, elukalliduse lisa maakond. Leht mainib veel, et nagu teada, määrab maakonna nõukogu vallasekretääride palgad kindlaks. Ja lisab, et üleval toodud normid pannakse järgmise maakonnanõukogu koosoleku ette. Palgale lisaks nõuavad vallasekretärid endale prii korteri, kütte ja valgustuse. Ja ka abilist töö juurde – valdades, kus elanikke alla 3000, üks abiline, kus elanikke rohkem 3000, kaks abilist.

Rubriigis “Kodumaa” kirjutatakse Eesti ja Soome talvesadamatest. Kuna praegu kommisjon koos on, kes harutab Rootsist transiidi korraldamise küsimust, on Eesti mereasjanduse peavalitsuse poolt “Helsingin Sanomates” järgmine seletus avaldatud. Artiklis “Transiidi korraldamine Soome kaudu” öeldakse, et jääolud Paldiski sadamas on rasked. Leht lükkab selle väite ümber ja märgib, et Paldiski sadam ei külmeta kinni isegi mitte kõige pakaselisematel talveilmadel. Loos arvatakse veel, et kui tõesti Paldiski sadam kinni külmub, siis on olemas veel Papisaare laht, kuhu kergesti võiks jäävaba sadamat ehitada ja mis sel kohal suudaks võistelda Liibavi sadamaga, rääkimata Riiast, mille sadam igal aastal teatava aja kinni külmetanud on.

Reisimärkmete rubriigis jutustatakse, kuidas kulgeb reis Kuressaarest mandrimaale ja mida tee peal märgatakse. Mööda väinatammi liikudes märkas reisija, et väina silla Muhupoolses otsas on parandustööd käimas. Mehed panevad sillale uusi postisid ning käsipuid ja naised ajavad roopaid tasaseks. Rändaja on inimestelt teada saanud ka seda, et meeste päevapalk on seal 22 ja naistel 17 ½ marka. Ta arvab, et muidugi pole see kõrge, ja võrdleb: vakk rukist maksis viimastel Orissaare turupäevadel 300 ja või nael 16 marka.

Aga ei sõnakestki sellest, et meestele makstakse seal töö eest rohkem palka kui naistele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)