Muhu kultuuri- ja spordielu hakkab juhtima Märt Lehto (6)

Juuni algusest korraldab Muhu valla kultuuri- ja sporditööd muhulane Märt Lehto, kes oli vahepeal ära Tallinnas, kuid on nüüd juba seitse aastat tagasi Muhus. Koos abikaasaga peavad nad Meedla külas puhketalu ning korraldavad kanuumatku.

Märt Lehto eelistena nimetas Muhu vallavanem Raido Liitmäe, et ta on esiteks kohalik mees ja mis otsustajaile muidugi väga meeldis, on see, et Märt on olnud koos Villu Veskiga üks festivali Juu Jääb asutajatest ja idee generaatoritest. “Ta on ka ise kultuuriinimene, laulab siin Muhu kooris ja meesansamblis ning on kunagi RAM-is laulnud, nii et selles mõttes igati kultuurielu sees,” põhjendas vallavanem, kelle sõnul on kultuurijuhi töö korraldada valla kultuuri- ja spordiüritusi ning kirjutada projekte.

Vastvalitud juhi esimeseks tööülesandeks saab jaanipäevaürituste korraldamine. Raido Liitmäe lisas, et vahepealne aeg oli vallas kurb, kuna neil ei olnud sellist kultuuritöö eestvedajat, aga vajadus selleks on kindlasti olemas. “Neid küsimusi tuleb kogu aeg, meie kultuuriinimesed olid ise ka üsna tihti päris hädas, et kelle poole pöörduda, kui mure on,” rääkis ta.
Märt Lehto ütles Saarte Häälele, et põhisuund tema töös on mitte lasta neid asju käest ära, mis praegu on, tegutsedes nende võimaluste piires, mis on jäänud. “Tuleb teha väiksemaid asju ja paremini ning hoida seda alles, mis meil on, ja seda, mida hoida, on meil palju,” lausus ta, pidades silmas just Muhu oma folkloorisugemetega kultuuri.

Ta märkis, et imestama paneb vaid see, et kultuuri ja spordi peale kokku on vaid 0,6 ametikohta. “Tundub, et oleme nii raskesse aega jõudnud, et kehakultuur, sport ja kultuur kokku võrduvad 0,6 kohaga,” mõtiskles ta, lisades, et loodab siiski, et see mõttemall muutub. “Siiamaani tundub, et kultuuriasja ajamine on mingi tolade asi – et kui inimene seda teeb, ah las ta siis teeb, et selleks ei pea olema mingeid vahendeid, las loll möllab, meie plaksutame. Aga samas ei saa üks asi olla korralik, kui selle jaoks midagi ei eraldata, siis ei saa ju tulla ka tulemust,” rõhutas Lehto, viidates sellele, et kultuurile eraldatavaid rahasummasid pidevalt vähendatakse.

“Kultuur on isetegevus, see ei ole professionaalne kultuur siin kohapeal, et on tabel väljas ja inimesed tulevad palga eest kell 9 kohale ja hakkavad tegema. Isetegevus tähendab seda, et kõigepealt tuleb see asi neile põnevaks ja meeldivaks teha, et nad hakkaksid selles osalema, ja siis hakkab iseenesest see käivituma, pealtvaatajad ja kõik… See asi saab toimuda vaid niimoodi,” kinnitas Märt Lehto.

Varem Muhu kultuurielu juhtinud Piiri rahvamaja juhataja Anneli Tamm on praegu lapsepuhkusel. Muhu kultuuri- ja sporditöö juhi valisid kolme kandidaadi seast Muhu vallavalitsuse liikmed ja Hellamaa külakeskuse juhataja Tiina Jõgi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 117 korda, sh täna 1)