Saare juurtega jänki väntas “Saaremaa valsist” lühifilmi (2)

Saare juurtega jänki väntas “Saaremaa valsist” lühifilmi

POJA NIMEL PRUUNIKS: “Saaremaa valsi” peategelane on Adami isa Henry (vasakul), kel tuli poja sünnipäeva puhul solaariumisse pugeda. Pruunistumise jäädvustas operaator Spencer Gillis.
Foto: Adam Brown

Yellow Line Pictures’i nime all tegutsev punt New Yorgi filmimehi võttis hiljuti kätte ja tegi lühifilmi pealkirjaga “Saaremaa valss”, kus kogu filmi taustaks kõlab just kõnealune laul Ivo Linna esituses.

Lühifilmi toimetaja ja kaasprodutsent Adam R. Brown on ka ise Saaremaaga juuripidi seotud.
Browni sõnul sai film valmis lõigatud ja internetti üles riputatud alles mõne päeva eest, mistõttu on tema jaoks äärmiselt positiivne, et ka Saaremaal teatakse juba tema kätetööst.

“Saaremaa valsiks” sai film tema sõnul aga alles salvestatud klippide kokkulõikamise käigus. “Piltide lõikamise hetkel kõlas mu iPod’i klappidest just “Saaremaa valss” ja kuna filmis endas mängisime ideega mälestuste hoidmisest ja kadumisest ning selles laulus on suurepärane nostalgiline tunnetus, siis hakkas see filmi pildiga hästi koos tööle,” rääkis Adam Saarte Häälele.

Ema Saaremaalt pärit

“Sellest sai filmi jaoks n-ö sidekude ja just seetõttu otsustasingi filmi nimetada “Saaremaa valsiks”,” selgitas ta.
Kuigi Adam ise eesti keelt ei oska, on noormehe sidemeks Saaremaaga tema ema Eva Brown, kes on Saaremaal sündinud. Just tema ema, kes samuti filmis kaasa teeb ja seal ühe eestikeelse lausegi ütleb, tutvustas noormehele kõnealust laulu.

“Mu ema sündis Saaremaal 1944. aastal, kuid ta vanemad lahkusid temaga sealt, kui ta oli veel beebi,” rääkis Adam. Pärast viie aasta pikkust ümberasunute peatuspaigas elamist Saksamaal immigreerus nende perekond USA-sse.
“Mu ema õppis “Saaremaa valsi” loo selgeks oma emalt ja vanaisalt ning see oli mõlema üks lemmiklauludest,” tunnistas noormees. Adami sõnul tavatsetakse nende perekondlikel kogunemistel ikka ja jälle just seda laulu laulda. “Eriti õhtu lõpu poole, mil õllepudelid enamasti tühjenema kipuvad,” naeris ta.

Film sünnipäevaks

“Kuna ma ise eesti keelt ladusalt ei mõista, selgitas ema, et see laul on seotud mälestustega Saaremaa ajaloost ning sellest, kui kaunis seal suviti on,” on noormehel tänu emale teada ka see, millest laul räägib.
2003. aasta suvel avanes tal endalgi viimaks võimalus perega Saaremaal ära käia ning emotsioonid, mis teda siin valdasid, olid ülevad. “Ma nii nautisin Saaremaa vaateid ja rahu. Oli tõeliselt suurepärane lõpuks ometi näha paika, kust mu esivanemad pärit on,” märkis Adam.

Nüüdseks mõned päevad internetis vaatamiseks väljas olnud lühifilm “Saaremaa valss” valmis Adami sõnul tema sünnipäeva tähistamise käigus, mil ta kutsus enda poole Brooklynisse kokku nii oma sõbrad kui ka sugulased. Ja seda just selleks, et võtta linti improviseeritud lühifilm.
“Et tegemist oli mu sünnipäevaga, siis mõtlesin, et oleks sobiv teha film teemal “hirm vananemise ees”,” sõnas ta. Kõik sünnipäevalised pakkusid omalt poolt välja erinevaid ideid, milline film olla võiks.

“Peamiselt tuldi välja naljakate stsenaariumidega sellest, kuidas mu isa filmi sisse mängida (Adami isa on filmis peategelane – toim). Sealt tuli ka idee organiseerida ta solaariumisse ja sellest arenes kõik edasi.” Adami lühifilmi saab oma silmaga vaadata aadressil www.vimeo.com/11971550 .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)