Pidula mõisa hoov peitis ligi sada aastat verist saladust (2)

Pidula mõisa hoov peitis ligi sada aastat verist saladust

ÜLLATUSLIK LEID MÕISAHOOVIST: Arheoloog Garel Püüa ei osanud veel üleeile pärastlõunal arvata, et tegu on I maailmasõjas langenud Vene sõduritega. Eilsed leiud sellele aga viitasid.
Fotod: Peeter Kukk

Eelmisel reedel Pidula mõisa hoovis vee- ja kanalisatsioonitrassi kaevates märkas Klotoid OÜ ekskavaatorijuht Maidu Sepp pinnast välja tõstes maapinnast umbes meetri sügavusel inimluid.

Kopamees peatas töö, informeeris leiust paarimeest ja koos otsustati kaevetöid mitte jätkata. Mehed teavitasid inim-skeleti leiust operatiivselt muinsuskaitseametnikke ja samal päeval jõudis sõnum ka mõisa omaniku Vesa Lappalaiseni, kes parasjagu viibib tööreisil Kiievis.
Mõisahärra omakorda andis maapõues peitunud salapärastest luudest teada Saarte Häälele.

Esmaspäeva ennelõunal oli objektil muinsuskaitselist järelevalvet teostaval Tõnu Sepal juba selge, et tegemist ei ole ühe skeletiga, vaid neid on seal rohkem. Kogenud muinsuskaitseametniku jaoks olid mõisa sisehoovist leitud luud tõeliseks üllatuseks.
“Pidula mõisapargi lõpuosas on muinasaegsed kalmed. Nende lähedusse me mingit trassi ei raja, aga matusepaik mõisa sisehoovis on tõesti üllatus!” imestas Tõnu Sepp.

Esmaspäeva pärastlõunaks oli arheoloog Garel Püüa käsitsi välja kaevanud juba kolm skeletti. Välja oli tulnud ka hõberist ja mõned vasknööbid, mis viitasid sellele, et tegemist ei saa olla muinasaja matustega.
Luustikel olid terved ja ilusad hambad, mille järgi võis oletada, et mõisaõue olid maetud noored inimesed. Kas naised või mehed, seda ei tihanud ajaloolased öelda.
Eilne hommikupoolik, kui kolmele skeletile lisandus kaevamise käigus veel viis, andis ajaloolastele niidiotsa kätte, kuna mulla alt tulid välja ka mõned esemed, mis dateerimise lihtsamaks tegid.

“Nüüd saame juba öelda, et Pidula mõisas on Esimese maailmasõja ajal toimunud väike lahing ja siia on maetud Vene sõdurid. Sellest annavad tunnistust leitud katelok ja Jaapani vintpüssi padrunid,” ütles Tõnu Sepp.
Arheoloog Garel Püüa arvas eile pärastlõunal, et ühishauda oli maetud seitse meest, üks skelett leiti eraldi maetuna. “Lisaks paarile üsna lagunenud plekist katelokile tuli välja üks klaasist välipudel,” andis Püüa eile teada.

Millal trassi kaevetööd taas jätkuvad, ei osanud mehed veel päris täpselt öelda. Võimalik, et kopp lüüakse maasse juba täna. “Eks me peame siin silmad lahti hoidma, sest kunagi ei tea, mis võib maa sees peidus olla,” mainis Püüa.
Kuhu leitud inimluud maetakse, seda otsustab mõisa omanik. “Matta võib nii kalmistule kui ka mõisa aeda. Omanik saabub tööreisilt järgmisel nädalal ja siis ta ilmselt otsustab,” märkis Tõnu Sepp.

Pidula mõisakompleksi renoveerib EBC Ehitus, alltöövõtjana tegutseb objektil OÜ Klotoid. Sügiseks püütakse kunagine valitsejamaja külalistemajana kasutusele võtta. Selle ülakorrusele tulevad külalistetoad, esimesele korrusele konverentsi- ja koosolekutesaal ja keldrikorrusele söögituba-baar.

Tõnu Sepa meelest on XVIII sajandil rajatud Pidula mõis Saaremaa mõisatest üks atraktiivsemaid. “Selle mõisa visiitkaardiks on park. Peremees kavatseb siia paviljonid rajada ja pargiteed korrastada,” rõhutas Sepp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 242 korda, sh täna 1)