Rakvere raibe risustab rattateed (11)

Rakvere raibe risustab rattateed

Foto: Peeter Kukk

Soojad ilmad ja hoogsalt saabunud kevad pani kolletama Kuressaare kergliiklustee servad. Sedakorda mitte küll sügiseselt, vaid päikese käes laiutavad hoopis rõõmsalt erkkollase hariliku tõlkja (bunias orientalis), mida rahvasuus teatakse kui rakvere raibet, puhmad.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ütles, et tema kui maamees on teinud tähelepaneku, et rakvere raibe kasvab pea kõigis eelmisel-üleeelmisel aastal tehtud murukülvides.
“Linnamajandus niidab jõudumööda,” märkis Koov. Kahjuks ei võimaldavat murupindade kvaliteet niitmistehnikaga peale minna ja seetõttu tehakse esialgu käsitsi hooldust trimmeri ja tellitava perveniidukiga. Pärast seda minnakse peale juba suurema tehnikaga.

Eesti loodusmuuseumi andmeil on harilik tõlkjas selline taim, mis kasvabki jäätmaadel, põldudel, teeäärtel. Tema peajuur ulatub kuni 1,5 m sügavusele. Peajuure vigastamise tagajärjel muutub see mitmepealiseks – taim võtab põõsa kuju. Hästi paljuneb ta ka juuretükkidest. Seega on selge, et rakvere raipest vabanemine pole kerge.

1939. aastal anti isegi välja määrus, millega tõlkjas määrati kogu riigis hävitamisele. 1947. aastaks loodeti temast lahti saada. Määrust mittetäitvaid maaomanikke ähvardas tõsine karistus – kuni üks kuu aresti või sajakroonine rahatrahv.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 406 korda, sh täna 1)