Esimesel virtuaalesitlusel tutvustati Mart Laari teost “Saaremaa 1944”

Esimesel virtuaalesitlusel tutvustati Mart Laari teost “Saaremaa 1944”

SAAREMAA 1944: Mart Laar esitles eile internetis oma 1944. aastast kõneleva raamatusarja lõpuraamatut, mis räägib Saaremaa, täpsemalt Sõrve lahingutest. “Sõrve säär on eestlaste verest tõeliselt läbi imbunud,” teab ta.
Foto: Peeter Kukk

Eile südapäeval tutvustas riigimees ja ajaloolane Mart Laar internetikeskkonnas facebook.com oma uut raamatut “Saaremaa 1944. Eesti Laskurkorpuse kannatuste rada”. Autori teada on internetis küll varem filme tutvustatud, kuid raamatuesitlust sellisel kujul varem korraldatud ei ole.

Laar ütles, et Sõrve on talle tähtis paik, sest sealt on pärit tema äia pere. “Minu äia isa oli konstaabel Anton Kask, kes viidi Siberisse ja seal maha lasti,” rääkis ta. Samas panevad teda mõtlema igal aastal Sõrve poolsaarel vanades talukohtades õitsevad sirelid, sest see kunagi väga tihedalt asustatud ala on praeguseks peaaegu mahajäetud.

Saaremaa-raamatu koostamisel töötas Laar palju arhiivides. “Saksa arhiivid on Eestisse kopeeritud, laskurkorpuse materjalid sain riigiarhiivist ja töötasin ka Saaremaa muuseumis,” ütles ta, lisades, et osa materjale, eriti mälestusi, on aja jooksul kuidagi ise temani jõudnud.

“Ma poleks osanud arvata, et Sõrve lahingud olid eestlaste poolelt vaadates II maailmasõja kõige verisemad Eestis – kuskil mujal Eestis ei hukkunud sõjas nii palju eestlasi kui Saaremaal –, polnud seda endale millegipärast teadvustanud,” tunnistas Laar, kes teab, et Saksa poolel oli Eesti mehi suhteliselt vähe, kuna septembri lõpus siin loodud Made rügement viidi saarelt välja, kartuses, et eestlased üritavad siin võimu enda kätte haarata. “Nii oligi Saksa poolel võitlemas vaid viimastes Sõrve lahingutes käputäis lennuväepoisse ning ilmselt ka üksikuid laialipaisatud mehi Saksa üksustes. Seetõttu oli ka hukkunute hulk minimaalne.”

Eesti Laskurkorpuse koosseisus Saaremaale saadetud meeste hulk oli Laari teada võrreldamatult suurem. Korpuses oli üle 20 000 mehe, lahingute ajal saadi ka olulist täiendust. Surma sai või jäi teadmata kadunuks neist ligi 2100 meest, lisaks sai 4500 meest haavata. Seda on tunduvalt rohkem kui üheski teises Eestis peetud lahingus, kaasa arvatud Sinimägedes. Sõrve säär on eestlaste verest tõeliselt läbi imbunud.

“Saaremaa oli viimane Eesti osa, mis 1944. aastal Punaarmee kätte langes, kusjuures Sõrve poolsaarel kestsid verised lahingud rohkem kui poolteist kuud,” teab ajaloolane, kes tugineb raamatus mahukale sõjaajalookirjandusele, kuid ka mõlemal poolel võidelnud meeste mälestustele ja arhiivimaterjalidele.

Raamat on Mart Laari 1944. aasta lahinguid Eestis käsitleva raamatusarja neljas osa. Varem on ilmunud “Emajõgi 1944”, “Sinimäed 1944” ja “September 1944”. “Nüüd on see teema lõpuni käidud ja see seeria lõppenud, Eesti mehed võitlesid küll veel nii Kuramaal kui ka Saksamaal, kuid see jäägu teiste kirjutada. Aga raamatuid kavatsen ma loomulikult edasi kirjutada,” ütles Laar ajaloohuvilistele.
Kokku oli eilsele Facebook’is toimunud raamatuesitlusele registreerunud 153 inimest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)