Ligi pooltuhat maakonna last vireleb vaesuses (11)

Ligi pooltuhat maakonna last vireleb vaesuses

AMETLIK STATISTIKA: Kui ametlik statistika ütleb, et tänavu esimeses kvartalis elas Saare maakonnas toimetulekutoetust saavates peredes 450 last, siis tegelikku numbrit ei tea keegi. Sotsiaaltöötajate sõnul kuuluvad riskirühma ka need pered, kel maksta pangalaen ning üks vanematest jäänud tööta.
Foto: Rita Loel

Saare maavalitsuse andmetel oli tänavu esimeses kvartalis maakonnas 450 last, kes elavad toimetulekutoetust saavas 253 peres. Aasta tagasi elas 142 toimetulekutoetust saavas perekonnas 226 last.

Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja sotsiaal- ja tervishoiu alal Inna Kask nentis, et arvud on tõesti suured ning statistika lähtub valdade endi saadetud numbritest. “Kirjas on vaid rahuldatud taotlused,” täpsustas Kask.

Kõige rohkem on lastega toimetulekutoetust saavaid peresid Kuressaares – 117, edasi Kaarmal (34) ja Muhus (20). Üldse ei ole selliseid peresid Ruhnu saarel ja Torgu vallas. Üksikvanemaga raskustes peresid oli tänavu esimeses kvartalis maakonnas 117 (Kuressaares 57, Muhus 15 ning Kaarmal 10) ning erivajadusega toimetulekutoetust saanud lapse või lastega peresid kümme (Kuressaares 5, Kaarmal 3 ning Orissaares 2).

Lisaks toimetulekutoetuste maksmisele on mitmes omavalitsuses suurenenud ühekordsete toetuste avalduste pakid. “Meil on ees kindlad reeglid, mille järgi maksta saame,” märgib Kaarma valla sotsiaaltalituse juhataja Liida Kaare, kes teab, et lisaks nimetatutele on olemas veel hulk peresid, kel kaelas laenukoormus ning juhul, kui sellises peres üks vanem tööta jääb, on lugu hull. “Me püüame toetada laste tegevusi, oleme oma valla toetused suunanud praegusel raskel ajal ennekõike raskustes noortele peredele,” ütleb Kaare, lisades, et otse jooniga on hakanud kahanema ka valla maksumaksjate hulk.

Lümanda valla hoolekandetöötaja Jelena Pšenitšnaja tõdeb, et ehkki nemad on praegu riigilt saadud toetusrahadega toime tulnud, võib juhtuda, et ühel hetkel siiski tuleb ka toimetulekutoetusteks raha juurde küsida. “Püüame toetada laste tegevusi,” rääkis Pšenitšnaja, kes alles hiljaaegu suhtles klassijuhatajatega, et tasuda majandusraskustes olevate perede laste ekskursiooniraha.

“Praegu on meil teada, et kui kaks peret, kus praegu inimesed tööta jäänud, sügiseks ametisse ei saa, siis on nad meil toimetulekusaajate hulgas,” teab Lümanda hoolekandetoetaja, lisades, et juba võrreldes läinud sügisega on avaldustepakid toetuste saamiseks ikka kõvasti kasvanud.

Oma raskustes lastega peresid püüavad seaduste ja võimaluste piires aidata kõik omavalitsused. “Suured pered on meil väga tublid,” märkis ka Kihelkonna sotsiaalnõunik Sirje Rõuk, lisades, et siiski on valla toetus neile oluline. Olgu siis üüri maksmisel, lasteaiakulude katmisel või toiduabi andmisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)