Turisti traagiline surm võib Panga pangale tuua turvaaia (26)

Turisti traagiline surm võib Panga pangale tuua turvaaia

VAJAB TURVALISUST? Saaremaa üks suurimaid turismimagneteid on seni hakkama saanud ilma turvaaiata. Edaspidi võib olukord muutuda.
Foto: Peeter Kukk

Keskkonnaamet plaanib tellida laialdast ekspertiisi, et geoloogid hindaksid, kas Panga pangale on vaja panna turvavõre ja ehitada trepp või mitte. Ajendi selleks andis pangalt alla kukkunud inimese surm.

“Meil on südamest kahju, et selline õnnetus juhtus ning selle juhtumi tõttu on kavas tellida laiendatud ekspertiis,” ütles keskkonnaameti Hiiu, Saare, Lääne regiooni juht Kaja Lotman Saarte Häälele, lisades, et ekspertiis peab selgitama, kas turvavõret on vaja ja missugune peaks see olema, et ei kahjustaks objekti ega muutuks turistidele omakorda ohtlikuks.

Laupäeval juhtus Panga pangal ränk õnnetus, kui panga serval pingil istunud 58-aastane soomlane tasakaalu kaotas, alla libises ja surma sai.
Mehele kiirustasid appi Panga panga arendaja Alver Sagur ja üks läti arst, kellel tuli alla jõudmiseks teha umbes kilomeetri pikkune ring. Alla jõudnud, püüdsid nad meest elustada, kuid asjata. Tulemusi ei andnud ka kiirabi elustamiskatsed.

Häirekeskus sai õnnetusest teate laupäeval kell 14.25, kui teatati, et Mustjala vallas on Panga pangalt ligi 21 meetri kõrguselt alla kukkunud meesterahvas. Kuna kukkumiskohale maa poolt hästi ligi ei pääse, tuli päästjatel hukkunu ära viia paadiga.

Lääne prefektuuri pressiesindaja Hedy Tammeleht ütles, et mees oli Pangal koos teiste Soome kodanikega. Ekskursioonigrupi giid hoiatas juba enne bussist väljumist rahvast korduvalt, et päris panga servale minna ei tohi. Pangal on üleval ka vastavad sildid.
Politsei teatel oli tegemist õnnetusjuhtumiga ja menetlust selle uurimiseks ei alustata.

Trepp tagaks korra

MTÜ Panga Areng eestvedaja ja Panga maaomanik Alver Sagur on mitmeid kordi rääkinud trepi vajalikkusest Panga pangal.
Kas trepi olemasolu oleks aidanud inimese päästa, ei ole kindel, kuid kiiremini oleks abivajajani pääsenud küll ning trepp tagaks ka selle, et turistid ei üritaks omapäi kust juhtub alla ronida.

Ränk õnnetus juhtus ajal, mil keskkonnaametil on just ette võetud Panga maastikukaitseala külastuskorraldus. Kaja Lotmani sõnul on panga kaitsekorralduskavas sees ka ekspertiis trepi ehitamiseks.
“Praegu on valmis saamas ka Panga kaitsekorralduskava, see on dokument, kus planeeritakse suuremad tegevused ja ka külastuskorraldus,” kinnitas Lotman, kelle sõnul on kavasse planeeritud nii uuringud trepi kohta kui ka see, kuidas sulgeda ebaseaduslikud alla- ja ülesronimise kohad.

“Tegemist on ikkagi kaitsealuse objektiga ja kui teha sinna trepp uisapäisa, võib see olla ohtlik nii inimestele endile kui ka sellele pangale ja seetõttu oli planeeritud kaitsekorralduskavasse tellida ekspertiis geoloogidelt, kes aitaksid uurida, kuhu see trepp tuleks panna ja kuidas kinnitada,” selgitas Lotman, kelle sõnul peaks aasta lõpuks pilt selge olema, sest dokumendid on kinnitamisel, ning siis leitakse sobivaim lahendus.

Panga pank on Saaremaa üks ligitõmbavamaid ja käidavamaid turismimagneteid Kuressaare linnuse ja Kaali järve järel. Panga kõrgeimas kohas asus muiste ohvrikoht, kus vanasti olevat merele ohvreid toodud. Panga panga maksimaalne kõrgus on 21,3 meetrit ja see on Saaremaa ja Muhu põhjaranniku pankadest kõrgeim. Selle ulatus on umbes 2,5 kilomeetrit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)