Ajaloolane Jaak Valge tahab parandada ühendust mandriga (14)

Ajaloolane Jaak Valge tahab parandada ühendust mandriga

ASUB VÕITLUSSE: Ajaloolane Jaak Valge usub, et ka praegused liinilepingud võiks üle vaadata ja neid korrigeerida.
Foto: Rita Loel

Saaremaal elav ajaloolane Jaak Valge tegi laupäeva õhtul Kuressaare linnuses peetud ebatavalisel sümpoosionil “Merega piiratud mõistus” ettepaneku luua kodanikualgatuse korras survegrupp, mis jälgiks kehtivate liinilepingute täitmist, analüüsiks olukorda ning osaleks oma esindajate kaudu edasistes läbirääkimistes praeguste ja tulevaste vedajatega.

Tänaseks on Valge algatusega mõned inimesed juba ühinenud ning mees on vajadusel ka valmis edasistel liinilepingute sõlmimistel läbirääkimiste laua taha istuma.

Jaak Valge ütles Saarte Häälele, et kuna ta on töö tõttu sunnitud väga tihti – keskmiselt kord kuni kaks nädalas – mandril käima, on ta kogenud nii laeva- kui ka lennuühenduse miinuseid omal nahal. “Kui tead varakult oma käimisi ja saad pileti varakult ette broneerida või osta, on hästi, aga paljudel aktiivsetel inimestel, sh minul, selgub sõiduvajadus alles päev varem või eelmisel õhtul, mil parvlaevale piletit enam broneerida ei saa ning lennukipilet on juba kalliks läinud,” rääkis ta.

Püsiühendusse pole usku

“Väidan, et ebamõistlik ühendus ja maksumaksja dotatsiooni sisuline raiskamine ei ole ainult minu probleem,” märkis Valge, lisades, et püsiühendusse tal erilist usku ei ole. Samas on Valge arvates saare areng, uute inimeste siia asumise võimalikkus kinni just selles, kui hõlpsalt on võimalik saartele saada ja siit ära käia, ilma et peaks neid käimisi nädalaid ette planeerima.

Üks ajend on Valgel veel, selleks on tema sõnul asjaolu, et ta on Saaremaal kolm aastat elanud, aga ise suurt midagi siia panustanud ei ole.
Valge usub, et ka kehtivad laeva- ja lennuliikluse liinilepingud võiks üle vaadata ja korrigeerida. Ta usub, et olgugi et need kehtivad veel aastaid, saaks midagi ikka ümber vaadata.

Järgmiste lepingute sõlmimise juures loodab ta näha juba ka saarlaste (st survegrupi) esindajaid oma konkreetsete ettepanekutega, mis põhinevad korralikul analüüsil.
Ministeeriumis töötavad Valge teada tarmukad ja tublid ametnikud, aga nad vahetuvad tihti ja neil on sada muud tegemist, maavalitsus on aga riigi esindus Saaremaal.

“Nii on meile eluliselt tähtsa ühenduse üle seni otsustanud isikud, keda me valinud ei ole ja kelle ametis püsimine ei sõltu sellest, kui sobivad lepingud nad teinud on,” rääkis Valge, kes on ka nõutu, et maavalitsus ei ole tema teabenõudele vastanud. “Küsisin 6. mail ja täna (eile – toim) kordasin uuesti, kui suur on Estonian Airi ärajäänud lendude osakaal ning kui suur on lennuki täitumus viimasel aastal,” märkis ta.

Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna nõunik Mika Männik nentis, et tema lauale ei ole Valge küsimusi kahjuks jõudnud ning seega ei ole ta saanud neile ka vastata. Männiku sõnul järgib maavalitsus transpordi korraldamisel seadust ja kui seadus kellelegi ei meeldi, siis peaks ta pöörduma pigem Toompeale. Samas kahtles ta, et kas nii revolutsioonilisi samme, kui Valge plaanib, on ikka mõtet astuda.

Ministeerium toetab

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Andres Lippmaa ütles, et koosolekute ja ühingute moodustamise vabadus on põhiseaduses sätestatud. Ta lisas, et kohapealt suheldakse maavalitsuse ametnikega, kes peaksid olukorraga kursis olema.

Samas tõi ta näite Hiiumaalt, kus ettevõtjad ja omavalitsuste esindajad on transpordi osas moodustamas töörühma, et leida erinevate alternatiivide seast parim lahendus Hiiumaa laevaühenduse osas pärast aastat 2016, ja ministeerium toetab seda algatust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)