Valjala kooli väisavad õpilased Itaaliast, Soomest ja Poolast

Valjala kooli väisavad õpilased Itaaliast, Soomest ja Poolast

KOOLITÜDRUKUD ITAALIAST: Noorukesed itaallannad Valjala kooli koridoris rahvusvahelise projekti raames valminud plakateid uurimas.
Foto: Peeter Kukk

Rahvusvahelise üldhariduskoolide projekti Comenius raames jõudis sel neljapäeval Valjala põhikooli grupp õpilasi Itaaliast, Soomest ja Poolast, et saada siinsest elust-olust osa ühtekokku kolm päeva.

Soomlased on Pirkkalast, poolakad Põhja-Poolas asuvast Suwalkist ja itaallased Lõuna-Itaaliast Barist. Valjala kooli direktor Aive Mõistlik tunnistas, et koolipere jaoks on tegemist väga olulise sündmusega.

“Just see, et Euroopa toetab rahaga niimoodi noorte suhtlemist, liikumist ja tegemisi,” ütles Mõistlik Saarte Häälele. Tema sõnul on ka Valjala lapsed ühes õpetajatega tänu samale projektile eelnevalt saanud käia nii Poolas, Itaalias kui ka Soomes. “Kui seda projekti poleks olnud, ei oleks me kindlasti saanud nii palju liikuda ja näha. Tänu sellele oleme aga maailma näinud ja nüüd oleme nii kaugel, et projekt hakkab lõppema ja kokkuvõtted tehakse Valjalas,” selgitas ta.

Küllatulnud ootasid direktori sõnul Eestisse sõitmist väga. “Alati, kui meil mujal olid kohtumised, olid kohalikud lapsed nii elevil ja rääkisid, et tahaksid juba kiiremini Eestisse tulla,” ütles Mõistlik. Sõitu oodati tema sõnul seetõttu, et Saaremaad peetakse eksootiliseks paigaks. “Nad arvasid, et me oleme Saaremaal ainuke kool ja et meil on siin ainult metssead ringi uitamas,” naeris direktor, lisades, et kuigi päris nii suurt eksootikat külalised siit ei leidnud, ei tundunud keegi neist ka pettunud olevat.

Külalisõpilasi on kooli huvijuhi Anneli Kaljuste sõnul 13 vanuses 13–15. Lastega kaasas on 11 õpetajat. “Küllatulnud õpilased on neid majutavate meie õpilastega koolis kaasas, käivad samades tundides,” selgitas Kaljuste.

Aive Mõistlik lisas, et kuna külalised majutati Valjala õpilaste kodudesse, olid kõik väga elevil – nii lapsed ise kui ka vanemad ja vanavanemad. Direktor möönis, et need õpilased, kellele n-ö päris “oma välismaist sõpra” ei jagunud, on võib-olla isegi natuke kurvad. “Kõik ju tahaksid selle elevuse ja ärevuse sees rohkem olla,” sõnas ta.
Eilne oli külalistel koolipäev, täna näitavad kohalikud neile Saaremaad ja pühapäeva hommikul sõidetakse koju tagasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)