Kaheaastane tüdruk sai Prantsusmaalt kohtukirja (3)

Kaheaastane tüdruk sai Prantsusmaalt kohtukirja

VÕÕRKEELNE KIRI: Monika ja väike Liisa ei tea veel tänagi, mida kõike see kiri sisaldab, kuid nad on veendunud, et nende perele on see tulnud ekslikult.
Foto: Peeter Kukk

Pihtla vallas elavat perekonda tabas tõeline jahmatus, kui nende kaheaastane tütar sai Prantsusmaalt kirja seoses seal käimasoleva Estonia huku kohtuprotsessiga.

“Olin ikka tõsiselt üllatunud,” rääkis 2-aastase tüdruku ema Monika, öeldes, et sai postiljonilt tähitud kirja sel kolmapäeval ning esialgu arvas, et tegemist võib olla temale tulnud saadetisega, kuid kirjal seisis hoopis tema väikese tütre nimi.

“Sõnakestki aru ei saanud,” rääkis Monika, selgitades, et mitmekümne lehekülje pikkune kiri oli prantsuskeelne ning ainus asi, millest ta aru sai, oli kirjal olnud Kuressaare kohtumaja aadress, järgmisena hakkasid silma sajad nimed, mis kirjas ära toodud olid.

“Ei osanudki mõelda, miks neid nimesid nii palju on ja miks tuleb selline kiri 2-aastasele tütrele,” sõnas lapse ema, lisades, et ta murdis üsna kaua pead, mis seob kohtumaja ja väikest tüdrukut, sest laps ei ole kunagi välismaal käinud. Järgmisel päeval seadis Monika sammud Kuressaare kohtumajja ja sealt saigi ta natuke selgust.

Kiri on seotud Estonia huku uurimisega

“Prantsusmaa protsessib selle vastu, et miks Estonia hukku edasi ei uurita,” sai Monika kohtumajast teada ning lisaks ka seda, et see nimekiri on inimestest, kes laevalt pääsesid.
Pärnu maakohtu Kuressaare kohtumajast kinnitati Saarte Häälele, et tegemist on siiani Prantsusmaal käiva kohtumenetlusega seonduvalt Estonia hukuga ehk Estonia huku läbi kannatanud isikute kohtuasjadega Prantsusmaa kohtus, mis on jõudnud kõrgema astme kohtusse.

Praegu saadetakse kohtuasjast puudutatud isikutele kassatsioonkaebuste ja nende lisade koopiaid. Osa kaebuste ärakirju on isikutele saadetud otse ja osa on riikide vaheliste õigusabilepingute alusel saadetud Kuressaare kohtumajale edastamiseks asjast puudutatud isikutele. Seega on kohus vahendaja rollis. “Meil tuleb materjalid väljastada aga paarikümnele isikule isiklikult allkirja vastu, mis eeldab kohtusse välja kutsumist,” selgitas kohtunik Kristel Pedassaar, miks on osale inimestest saadetud kohtukutsed. Monika sai aga kirja Prantsusmaalt otse.

Tütart ei seo laeva hukuga miski

“Aga minu kaheaastasel tütrel pole sellega üldse pistmist,” imestas Monika kohtust saadud info peale. Tema sõnul ei ole Estonia hukuga seotud isegi kedagi nende lähedastest. Monika sõnul on tütrel ka nimekaim, kes elas kunagi samas külas, kuid tema on juba väga ammu surnud, ja üks teine samanimeline tüdruk elab Monika sõnul Mustjalas, kuid temagi on liiga noor.

Kuressaare kohtumajast soovitati Monikale tõenäoliselt ekslikult lapsele adresseeritud kiri Prantsusmaale tagasi saata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)