Udu pühkis Saaremaa väikevennad pildilt

Udu pühkis Saaremaa väikevennad pildilt

KUMMASTAV: Keset päikselist päeva olid Abruka ja Vahase saar vaateväljalt kadunud.
Foto: Einar Riim

Eile keskpäeval võis Roomassaare sadamas näha kummastavat pilti, kui keset päikselist päeva olid Abruka ja Vahase saar nagu nõiaväel vaateväljalt kadunud.

Ühe Roomassaare sadamas käinud Kuressaare elaniku sõnul tegi vaatepildi erakordseks see, et ehkki ilm oli ilus ja selge, polnud kahest sõsarsaarest mitte märkigi. Abruka rannikul uitav udu oli väikesaared nii osavasti sisse mässinud, et kummagi saare olemasolu polnud Kuressaare poolt vaadates isegi mitte aimatav.

Abruka saarevanem Rein Lember ütles, et vahepeal püsis rannikul tõesti nii paks udu, et nähtavus merele oli vaevalt sada meetrit, mõni aeg hiljem oli aga pilt jälle täiesti selge.
Roomassaare sadama kapten Kaarel Niine ütles, et sadamasse sisenenud kaubalaev seisis udu tõttu faarvaatri poi juures kümme minutit triivis, aga 15 minutit hiljem oli asi klaar ja laev tuli täiskäigul sisse. Tema sõnul oli udu kohati nii paks, et naftakai otsast ei olnud näha isegi sadamasse ladustatud puuvirnasid.

Kuressaare lennujaama juhataja Mati Tangu hinnangul on udu tänavu jäänud pisut hiljapeale. Tavaliselt võib udu Roomassaares näha aprillis, kui merejää hakkab minema ja saabuvad esimesed soojad ilmad. Tangu sõnul tekitab udune rannikuala temas kohati lausa imestust. “Paistab nii nagu suitsupilved jookseksid lõunast põhja piki lennurada,” kirjeldas lennujaama juhataja, kelle sõnul viibis udu tõttu eile hommikul ka Ruhnu lend.

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi sünoptik Ele Pedassaar ütles, et kevadine udu on rannikualal täiesti tavapärane nähtus, mis võib kesta kuni jaanipäevani välja.
Tegemist on advektiivset tüüpi uduga, mis tekib siis, kui maapinnalt merele jõudnud soe õhk hakkab seal külmema aluspinna tõttu jahtuma.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)