KG riigihankel lasub valskuse vari (5)

Üle nelja aasta tagasi Kuressaare gümnaasiumi sihtasutuse poolt kooli võimla renoveerimiseks sõlmitud hankeleping sisaldas hoopistükkis teisi andmeid kui need, millega hange võideti.

Kuna juhtunust on möödas rohkem kui kaks aastat, pole väärteomenetlust enam kellegi vastu algatada.
Riigihangete amet (RHA) viis ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) palvel läbi järelevalvemenetluse, mille käigus tuvastati, et Kuressaare Gümnaasiumi SA korraldatud hanke käigus on rikutud vähemalt ühte seadusesätet ja tõenäoliselt ka teist.

Kuressaare gümnaasiumi võimla renoveerimiseks sõlmiti 2006. aasta jaanuaris lõppenud riigihanke pakkumismenetluse tulemusena leping Primus PR OÜ-ga, kelle pakkumine oli ligi 35 miljonit krooni ilma käibemaksuta. Teise pakkuja summa oli veidi üle poole miljoni krooni suurem.
Tollal kehtinud riigihangete seadus sätestas selgelt, et hankelepingu (töövõtuleping – toim) tingimused peavad olema samad, mis pakkumise kutsedokumentides.

Nii näiteks oli pakkumise kutsedokumentides kirjas, et töö peab tehtud olema 2006. aasta 33. nädalaks. Sama oli sätestatud ka Primus PR pakkumises.
Mingit sellist varianti, et töö tähtaega pikendatakse, pakkumise kutse tingimustes kirjas ei olnud. Siiski kirjutati lepingusse, et töö hakkab toimuma kahes etapis ja Primus peab esimese etapiga valmis jõudma alles 35. nädalaks. Juhul kui mingid lepingutingimused (näiteks perioodi pikenemine – toim) oleksid pärast parima pakkumuse selgumist muutunud, tulnuks korraldada uus hange.

Siiski sõlmiti Primusega leping tingimustel, mis erinesid nendest, millega hange võideti, ja seega rikuti ka riigihangete seadust. Sellest tulenevalt viitab riigihangete amet ka võimalikule teise seadusepügala rikkumisele, mis omakorda sätestab, et avaliku pakkumismenetluse puhul on läbirääkimised keelatud. Lepingutingimused ei saanud aga iseenesest muutuda, seega pidid ostja ja pakkuja omavahel läbi rääkima.

Saarte Häälega vestelnud ehitusspetsialistide hinnangul võib selline perioodi pikendamine olla firmale kasulik, kuna siis saab näiteks kasutada oma tööjõudu seda mitmete objektide vahel paindlikumalt jagades või ei pea kiiresti ehitades kasutama näiteks tööjõudu mitmes vahetuses, mis omakorda on jällegi kallim.

Riigihangete ameti järelevalvetalituse juhataja Aleksander Bakirov ütles Saarte Häälele, et kuna juhtunust on möödunud rohkem kui kaks aastat, siis on asi aegunud ning väärteomenetlust seega algatada ei saa.
Kuressaare gümnaasiumi sihtasutuse juht Toomas Takkis kinnitas, et järelevalve toimus, nende käest küsiti aru ja nemad andsid aru. Takkis lisas, et riigihangete ameti seisukohti ta kommenteerida ei saa, kuna ametlikku dokumenti tema näinud ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)