Ei ole välistatud, et peagi hakkab purskama palju võimsam Islandi vulkaan

Ei ole välistatud, et peagi hakkab purskama palju võimsam Islandi vulkaan

KOHUTAV ILU: Eyjafjallajökulli kõhedusttekitav veetlus.
Foto: www.boston.com

Islandi vulkaani Eyjafjallajökulli purse, mis aprillis halvas pea nädalaks ajaks lennuliikluse kogu Euroopas, võib-olla vaid sissejuhatuseks, n-ö prelüüdiks tulevasele ja palju suuremale kaosele: lähikuudel on oodata palju suurema Islandi vulkaani Katla purset. Nii vähemalt prognoosivad mõned asjatundjad. Samas on ka Eyjafjallajökull endast lõppeval nädalal jälle märku andnud – vähemalt paar päeva tagasi suleti lennuliikluseks taas Iiri- ja Šotimaa õhuruum.

Katla ennustatavast purskest kirjutas näiteks Londoni päevaleht The Independent, toetudes ajaloolisele kogemusele. Asi on selles, et viimasel kahel aastatuhandel, kui Eyjafjallajökull on pursanud – aastatel 920, 1612 ja 1821–1823 –, on pärast seda umbes poole aasta pärast alustanud purskamist ka Katla.

Londoni ülikooli vulkanoloogi Bill McGuire’i sõnul olenevad säärase purske tagajärjed purske tugevusest ja tuule suunast. Teadlane rääkis, et tuha purskumine atmosfääri kõrgematesse kihtidesse toimub kuuma laava ja külma sulavee kokkupuute tõttu. Kuna Katla on aga mitmeid korda suurem kui Eyjafjallajökull, on ka tema n-ö jääst müts palju suurem.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)