Omanik lammutab Laadjala mõisahoone viimased müürid (1)

Omanik lammutab Laadjala mõisahoone viimased müürid

AASTAST 1831: Veel 1990. aastate lõpul oli Laadjala mõisast peale seinte alles ka tükike roogkatust ja paar lage, kuid tänaseks on varisenud needki.
Foto: Peeter Kukk

Laadjala mõisahoone omanik Kalle Kirs tahab 19. sajandi esimesest poolest pärineva Laadjala mõisa kivivaremed lammutada ja ehitada nende asemele elumaja.

Kalle Kirs ütles Saarte Häälele, et kavatseb varemeis hoone säilinud osa veel sel aastal kokku lükata, sest mõisa paekiviseinad on viltu vajunud ja inimestele ohtlikud.
2003. aastal mõisahoone enampakkumiselt ostnud Kirs kaalus esmalt kodu rajamist ajaloolise hoone baasil, aga loobus sellest mõttest üsna ruttu. Lisaks viltuvajunud seintele ja sissevarisenud katusele polnud hoonel ka õiget vundamenti.

Sedavõrd armetus seisukorras hoone kordategemine on riigitööl käivale perekonnale ülejõukäiv. Niipea kui rahaliselt võimalik, kavatseb praegu Kuressaares elav Kalle Kirs mõisahoone kohale oma perele kodu ehitada.
Vanast majast jääb järele vaid üks nurk, kuhu on sisse raiutud hoone ehitamise daatum, ning sinna on plaanis rajada väliköök.
Eesti mõisaportaali andmetel ehitati Laadjala mõisa ühekorruseline poolkelpkatusega kivist peahoone aastal 1831.

Laadjala mõisa peahoone oli eht-saaremaalik lihtne vanabalti planeeringuga ehitis – väliselt tagasihoidliku hoone keskel seisis mantelkorsten, selle ümber neli köetavat tuba ning katusekatteks oli roog. Sääraseid mõisahooneid oli Saaremaal omal ajal massiliselt, kuid kaasajal on enamik neist kahjuks hävinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 180 korda, sh täna 1)